Rodzaje klątw i uroków

Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Vestalka » 14 cze 2015, 21:17

Skopiowałam stąd http://ziedzm.blogspot.com/

Zgłaz
pisałem o nim w tekście czerwcowym, więc zalecam przeczytać zawarte tam informacje. Niejako dla porządku dodam tylko, że niektórzy pod tym terminem rozumieją nie tylko uszkodzenia zadane przez osoby posiadające tzw. uroczne oczy, ale też takie wynikające z działania złorzeczenia (złego słowa). Sam nie stosuję takiego podziału i termin ten ograniczam jedynie do tzw. "złego oka". Czasami oprócz słowa zgłaz używa się też innych określeń - prizor i ozyk.

Ispug
polskim odpowiednikiem będzie coś co na wsiach nazywano najczęściej "przestrachem". Ispug dotyczy przede wszystkim dzieci i może być zadany nieświadomie, w dodatku nie tylko przez ludzi. Nie potrzeba wiele aby wywołać u dziecka taki stan - czasami wystarczy jakiś głośny dźwięk, groźne zwierzę, nadmiar bodźców i tak dalej.

Tuż po powrocie matki z dzieckiem do domu w odwiedziny przychodzi cała armia cioć, babć, wujków i inszych krewnych celem zobaczenia nowego członka rodziny. Na ogół jest to dla dziecka dość traumatyczne wydarzenie, bo w ciągu krótkiego czasu widzi całą masę twarzy (które często robią jakieś dziwne miny strasząc bobasa zamiast go rozśmieszyć) i często reaguje niepokojem i płaczem. Dawniej niejednokrotnie było tak, że rodzina widziała dziecko dopiero podczas chrztu, a wcześniejszych odwiedzin raczej nie praktykowano.

Można dyskutować czy należy zaliczać ispug do grupy magicznych uszkodzeń. Moim zdaniem należy go ująć w tej grupie ze względu na utartą tradycję oraz fakt, że można go skutecznie zdiagnozować i wyeliminować przy pomocy rozmaitych magicznych metod.

Nagawor
kolejne wieloznaczne pojęcie, różne definicje tego słowa miałem już okazję widzieć. Nie wgłębiając się w niuanse - wg używanej przeze mnie definicje są to wszelkie uszkodzenia, przy których zadawaniu wykorzystuje się jako nośnik wiatr. Związane to było z przekonaniem, że silny i zimny wiatr to nic innego jak przemieszczające się z powietrzem szeroko rozumiane zło. Z wiatrem miały podróżować demony, różnego rodzaju choroby oraz dusze zmarłych, które mogły ranić ludzi i wywoływać u nich rozmaite choroby. Sam nagawor może być rzucany w rozmaity sposób, ale najczęściej w warstwie czynności polega on na rzucaniu na wiejący wiatr rozmaitych przedmiotów. Używano popiołu, spleśniałego chleba, ziemi z cmentarza, zardzewiałych gwoździ i innych tego typu instrumentów.

Napusk
termin jeszcze bardziej chyba wieloznaczny niż zaprezentowany przeze mnie poprzednio. Ogólnie można powiedzieć, że taki rodzaj klątwy po prostu funkcjonuje. Patrząc na teksty klątw opatrzone tym słowem można dojść do wniosku, że napusk polega na rzucaniu klątwy na jakiś przedmiot, który następnie podrzuca się ofierze do domu lub pod drzwi. Nie ma zgody co do tego kiedy taka klątwa zaczyna działać - w momencie podrzucenia przedmiotu, czy może w momencie, gdy ofiara taki przedmiot znajdzie. Do rzucania napuska używa się całej gamy rekwizytów - mogą to być rzeczy wspomniane przy okazji opisywania nagawora, może to być przędza, sierść zwierząt (np. psia), wełna, len, pióra etc. etc.

Atnos
jest to uszkodzenie spowodowane znalezieniem jakiegoś przeklętego przedmiotu. Może to być np. rzecz wykorzystana do znalezienia napusku, która została znaleziona przez osobę inną niż ta, dla której napusk był przeznaczony. Zgodnie z tą definicją atnos jest rzucany de facto przed przypadek - obrywa przypadkowa osoba, a nie ta, która miała być celem magicznego działania.

Usuwanie napuska i atnosa wygląda bardzo podobnie i polega między innymi na zniszczeniu przedmiotu, który jest nośnikiem klątwy w pewien konkretny sposób. Sprawa zaczyna się komplikować w momencie, gdy ofiara owej rzeczy już nie posiada (bo np. samodzielnie ją spaliła albo wyrzuciła), ale na szczęście istnieją metody radzenia sobie z takimi przypadkami.

Agawor (ohowor)
bez zbędnego rozpisywania się - słowo to oznacza po prostu oszczerstwo. Może ono być wypowiedziane w stanie silnego wzburzenia i w sposób niekontrolowany, a może też być związane z zaplanowanym i w pełni zamierzonym rytuałem, który ma spowodować taką właśnie szkodę.

Uzły
jest to rodzaj klątwy, którą rzuca się przy pomocy przędzy. W czasie rytuału należy wypowiedzieć odpowiedni tekst i zawiązać stosowną ilość węzłów na przędzy. Na ogół węzły wiąże się podwójnie, a ich ilość może być różna i waha się najczęściej od trzech do dziewięciu. Usunięcie tego typu uszkodzenia polega na powtórzeniu całego procesu - także wiąże się węzły wypowiadając zaklęcie neutralizujące. Istnieją też sposoby polegające na zawiązywaniu węzłów, a następnie ich rozsupływaniu, przepalaniu płomieniem świecy albo przecinaniu nożem.

Do magicznych uszkodzeń zalicza się także czasami choroby spowodowane przez działalność lichoradek. Na ogół przedstawia się je jako skrzydlate potwory z ostrymi szponami, które mieszkają w najniższych rejonach piekieł i sprowadzają nieszczęścia na ludzi. Istnieją klątwy odwołujące się do tych stworzeń i mające na celu sprowadzenie ich na ofiarę, są też gusła, które pomagają się przed nimi bronić. W tekstach pojawiają się różne imiona tych istot, zmienna jest także ich liczba - może być ich dziewięć lub dwanaście. Jedną z bardziej znanych list imion lichoradek sformułował jeden z bardziej znanych badaczy rosyjskiego folkloru - Aleksander Afanasjew.

Obecnie podejście do lichoradek jest rozmaite - osoby, które implementowały do swoich praktyk obce elementy mogą je uznawać np. za larwy astralne, które atakują energetykę człowieka i przez to powodują określone objawy fizyczne. Inni uważają je za nieistniejące realnie, umowne konstrukty, które stworzono w celu wyjaśnienia patogenezy różnych chorób. Na dobrą sprawę nie jest istotne czym lichoradki de facto są - najważniejsze jest to, że teksty, w których się je wspomina są skuteczne i to się przede wszystkim liczy.

Triaseja - jej imię pochodzi od czasownika wstrząsać. Miała powodować gorączkę. Wyobrażano ją sobie jako starą, pomarszczoną kobietę ze szponami, która przez cały czas się trzęsie. Wierzono nawet, że atak Triaseji może skończyć się wyrwaniem duszy ofiary.

Liedieja - ma długie niebieskie palce i paznokcie przypominające igły. Wbija je w ciało ludzkie i powoduje oziębienie ciała. Ofiara odczuwa przeraźliwe zimno, mogą też pojawić się drgawki. Wierzono, że Liedieja unika ognia jak diabeł święconej wody i atakuje przede wszystkim wiosną, kiedy Słońce nie grzeje jeszcze tak mocno jak latem.

Ognieja - u Słowian południowych zwana jest także Groznicą, co ma wskazywać na jej powinowactwo do burz i piorunów. Ognieja ma czerwone świecące ślepia, jest łysa i ma czerwony strój. Atakując człowieka wprowadza do jego ciała ogień, który powoduje rozmaite objawy, między innymi trudne do ugaszenia pragnienie.

Gnietieja - jak sama nazwa wskazuje ta lichoradka powoduje ucisk narządów wewnętrznych. Chodzi przede wszystkim o żołądek i jelita. Skutkiem jej ataku są bóle brzucha, brak apetytu, biegunki i wymioty.

Grinusza zwana też Gryzaczką - ma bardzo ostre zęby i długi język. Siada ofierze na klatce piersiowej i gryzie ją w gardło. Swoim długim jęzorem może też zatkać atakowanemu jamę ustną. Jej atak powoduje kaszel, świszczący oddech oraz duszności. Atakuje na ogół w pojedynkę i na swoje ofiary wybiera głównie mężczyzn.

Łomieja - powoduje tzw. łamanie w kościach. Przypisuje się jej czasami wszelkie dolegliwości i choroby układu kostno-stawowego (np. zapalenia stawów).

Dutnicha - efektem jej ataku są rozmaite guzy.

Karkusza - powoduje bolesne skurcze różnych organów wewnętrznych oraz mięśni.

Głaznica -efekt jej działań pojawia się w momencie, gdy ofiara zamyka oczy. Najczęściej skutkiem są wyczerpujące koszmary nocne.

Głuchieja - jej domeną są choroby uszu - od zapaleń po głuchotę.

Żiełtucha - wywołuje zażółcenie skóry. Z jej atakiem wiązano między innymi przedłużające się żółtaczki u noworodków.

Nawieja - najgorsza z sióstr, uważana za ich przywódczynię. Jej ataki wywołują przede wszystkim gorączkę, ale mogą skończyć się nawet długotrwałą i bolesną śmiercią.

Z atakiem lichoradek radzono sobie poprzez recytację odpowiednich guseł, używanie właściwie dobranych ziół i wykonywanie specjalnych lalek. Celem laleczek było przyciąganie lichoradek i odwracanie ich uwagi od ludzi.

i stąd http://ziedzm.blogspot.com/2012/06/o-kl ... kilka.html
Зглаз
zgłaz, zwany też bardziej z polska złym okiem. Niektóre osoby są posądzane o to, że ich spojrzenie zsyła zło i nieszczęścia. Najczęściej obiektem zgłazu padają małe dzieci tuż po urodzeniu. Różni ludzie przychodzą oglądać dziecko i mogą je zauroczyć złym spojrzeniem. Dziecko robi się płaczliwe, przestaje jeść i oddaje cuchnące stolce. Znanym ludowym sposobem na radzenie sobie z tego typu problemami jest czerwona wstążka przyczepiana do ubranka dziecka.
Tradycja jest sprzeczna co do tego czy zgłaz to sprawa wrodzona, czy też można się jej nauczyć. O zdolność sprowadzania złego oka posądzane są najczęściej osoby z rozmaitymi wadami - przeważnie dostaje się zezowatym.

Венец безбрачия (вековуха)
na język polski określenie to jest tłumaczone najczęściej jako "wieniec celibatu". Osoba będąca pod wpływem piętna celibatu cierpi zazwyczaj na znaczny spadek libido (niekiedy występuje nawet wstręt do seksu) oraz brak jakiegokolwiek zainteresowania płcią przeciwną. Niektórzy twierdzą, że tego typu problemy są często skutkiem klątwy rzuconej na jednego z przodków ofiary.

Приворот
termin ten odpowiada generalnie polskiemu określeniu "uroki miłosne". Odpowiednio rzucony sprawia, że ofiara czuje dziwne przyciąganie do osoby rzucającej (lub zlecającej rzucenie czegoś takiego). Rzucający wydaje się ofierze bardziej atrakcyjny niż jest w rzeczywistości. Zmanipulowany cel jest święcie przekonany, że kocha osobę rzucającą urok - do czasu kiedy priworot zostaje zdjęty.

Отворот
najkrócej mówiąc jest to przeciwieństwo priworota. Jego rzucenie powoduje, że ofiary czują do siebie nagle niechęć, zaczynają się kłócić, pojawiają się też problemy w pożyciu seksualnym. Otworot często jest wykorzystywany przez zdradzane żony. Mężowi zaczyna się nie układać z kochanką więc wraca na łono rodziny i wszyscy udają, że są szczęśliwi.

Порча
odpowiednik tego co nazywamy w języku polskim klątwą.
Na klątwę mogą wskazywać:
- nagła, ostra, niepoddająca się leczeniu choroba prowadząca szybko do zgonu,
- nietypowe bóle głowy i bóle narządowe,
- gwałtowne pogorszenie zdrowia: częste infekcje, występowanie niektórych chorób skórnych,
- niepłodność męska i żeńska,
- nagły spadek libido i pojawienie się niechęci do płci przeciwnej (to tzw. вековуха),
- zaburzenia snu: nadmierna senność, bezsenność, koszmary nocne,
- objawy paraliżu sennego często powtarzające się,
- brak apetytu albo apetyt niepohamowany,
- osłabienie - mimo braku zmiany diety, stylu życia etc.
- kłótnie i kłopoty rodzinne,
- nadmierna agresywność,
- depresja,
- gwałtowny spadek przychodów nie dający się normalnie wytłumaczyć.


Jak widać objawy są bardzo niecharakterystyczne i mogą być powodowane przez wiele różnych przyczyn.


Zgodnie z ludowym przekonaniem można kogoś zarazić klątwą podając mu odpowiednio spreparowane jedzenie lub picie. Można też podrzucić mu domu zaklęty przedmiot. Dopóki nie zostanie on odpowiednio zneutralizowany i zniszczony ofiara będzie pod wpływem klątwy. Tego typu klątwy są zazwyczaj oporne na popularne rytuały oczyszczające - kąpiele w soli czy czarcim zielu.

Vestalka
 
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2015, 15:29
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Droga życia: 0

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: szamka » 17 cze 2015, 15:07

Z atakiem lichoradek radzono sobie poprzez recytację odpowiednich guseł, używanie właściwie dobranych ziół i wykonywanie specjalnych lalek. Celem laleczek było przyciąganie lichoradek i odwracanie ich uwagi od ludzi.

lalki-voodo-lichoradki-fantomy-t40374-10.html?hilit=lichoradki#p988658

Wyżej jest opisany sposób na wykonanie fantomu na który można przenieść klątwę. Gorzej z tekstami, te są niezbędne przy zdejmowaniu uroku.Treść i sposób mówienia jest równie ważny. Nie może to być wierszyk wymyślony przez nas czy panią wróżkę z TV. Ważne jest również do kogo kierujemy prośbę o zdjęcie uroku.
Wszystkie czynności związane ze zdejmowaniem uroku powinny być wykonane w jednej tradycji.
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 350
Rejestracja: 03 wrz 2014, 08:16
Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Rea » 18 lip 2015, 13:21

W internecie roi się od osób oferujących uroki miłosne za odpowiednią opłatą. Na kultowym już forum Wróżbiarstwo na portalu gazeta.pl znaleźć można sporo historii oszukanych kobiet, które zapłaciły (często spore kwoty) i zostały nabite w butelkę. Niektórzy rytualiści i rytualistki mają po kilka różnych wątków, gdzie niejednokrotnie znaleźć można wypowiedzi zawierające sporą ilość wulgaryzmów.

Na forach ezoterycznych i magicznych na ogół unika się tematu uroków miłosnych - dyskusje ograniczają się do przestrzegania przed sięganiem po takie środki, ale konkretów na ogół brak. Postanowiłem więc napisać kilka słów na temat tego czym taki urok może się skończyć. Będę się opierał na doświadczeniach własnych oraz na informacjach uzyskanych w czasie rozmów ze znajomymi, którzy zajmują się zdejmowaniem takich rzeczy. Większość z nich to Rosjanie - tak się składa, że mają oni ogromne doświadczenie w tym temacie, bo uroki miłosne są w tamtym kraju bardzo popularne.

Możliwe skutki uboczne uroku miłosnego (naturalnie nie zawsze występują wszystkie z nich, mogą mieć różne nasilenie):
obsesja na punkcie obiektu pożądania - objawia się ona bezkrytycznością i zazdrością, która często osiąga poziom wręcz patologiczny,
zaniedbanie spraw zawodowych - czasami może to spowodować spore długi, a nawet upadek działalności gospodarczej prowadzonej przez ofiarę uroku,
jeżeli ofiara posiada żonę i dzieci to może je zaniedbywać, co w konsekwencji prowadzi do rozpadu rodziny,
popęd seksualny skierowany w stronę obiektu może ulec sporemu zwiększeniu, co może powodować różne problemy, zwłaszcza jeśli druga strona (ta, która urok rzuciła) odmawia zbliżeń,
obniżenie poczucia własnej wartości,
depresja, obniżenie nastroju albo jego spore wahania, apatia,
z czasem może się pojawić nienawiść do obiektu - zwłaszcza jeśli osoba zauroczona czuje się przez nią zaniedbywana. Jednocześnie urok może powodować, że zauroczona osoba nie wyobraża sobie życia bez osoby, która zleciła rzucenie uroku,
pociąg do alkoholu, który może skutkować chorobą alkoholową - zastanawialiśmy się nad tym jakiś czas, bo Rosjanie piją sporo i nie jest to na ogół wynik uroku ;) Niemniej jednak zdarzają się przypadki, gdzie osoby wcześniej niepijące albo pijące niewiele zwiększają znaczenie spożycie napojów wyskokowych,
znam dwa przypadki, gdzie urok miłosny zamanifestował się silnym okresowym bólem jąder. Badania lekarskie nie wykazały żadnych nieprawidłowości, pomogło dopiero działanie magiczne obliczone na usunięcie spętania miłosnego.

Co dalej poczytajcie sami :D http://ziedzm.blogspot.com/2015/05/lamo ... issue.html
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Ankol18 » 20 lip 2015, 17:37

Czytałam następującą historię: Dziewczyna, która kochała się od podstawówki w chłopaku, z pomocą szeptuchy rzuciła na niego urok. Miała wtedy 16 lat, a on 18. Mimo że chłopak miał już dziewczynę, z którą za niedługo planował wziąć ślub, porzucił ją i do szaleństwa zakochał się dziewczynie, która użyła zaklęcia. Wszyscy dziwili się skąd taka zmiana, że on nagle się nią zainteresował, wszystko było pięknie, miłość kwitła. Dziewczyna, którą rzucił chłopak starała się go odzyskać ale na nic to się zdało. Chłopak i dziewczyna, która rzuciła urok po kilku miesiącach mieli wziąć ślub. W dzień przed ślubem matka chłopaka w obawie przed nieszczęściami nowo zawartego związku przemyła mu oczy gałgankiem nawilżonym swoją uryną. Chłopak miał w nocy koszmary, śniło mu się że stoi na ślubnym kobiercu a ksiądz daje im ślub, dziewczyna była w długim białym welonie, założył jej obrączkę na palec i kiedy podniósł welon by ją pocałować ujrzał twarz swojej pierwszej dziewczyny która była zalana łzami. Gdy się obudził, miał gorączkę, wymiotował, wezwano pogotowie, trafił do szpitala, gdzie stwierdzono zapalanie opon mózgowych. Przełożono więc termin ślubu o miesiąc, ale jednak do tego ślubu nie doszło, ponieważ matka przemyła chłopakowi oczy z uroków i zrozumiał on, że popełnia błąd, bo tak na prawdę kocha tę pierwszą dziewczynę. Chłopakowi wróciła świadomość i wrócił do niej, wziął z nią ślub i żyją do dziś szczęśliwie. Bardzo często przy zdejmowaniu klątw i uroków ogromna rolę odgrywają nasze matki które przemywają dzieciom oczy swoją uryną i urok natychmiast traci swoją moc.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.

Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: X-Lena » 06 wrz 2015, 19:57

A na ile wierzycie w klątwy i uroki? Ja z biegiem czasu jestem coraz bardziej sceptycznie do tego nastawiona
Awatar użytkownika
X-Lena
Niewymowny
 
Posty: 132
Rejestracja: 03 wrz 2015, 20:09
Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Waga
Droga życia: 11

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Pachet » 21 paź 2015, 21:53

Dopóki nas to nie dotyczy to z reguły jesteśmy sceptyczni.
"Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi"
Winston Groom (z książki Forrest Gump)

Pachet
Niewymowny
 
Posty: 126
Rejestracja: 27 paź 2013, 19:29
Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 0

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Ankol18 » 28 paź 2015, 21:34

Pamiętajcie:
"Kto nas przeklina, będzie przeklęty; kto nas błogosławi, będzie błogosławiony; zarówno przekleństwo jak i błogosławieństwo wraca do osób je wypowiadających z podwójną siłą."
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Elie » 28 paź 2015, 22:08

Powiedz to tym co rzucają klątwy, to Cię w żywe oczy wyśmieją.Im się bardzo dużo i długo wszystko upieka..do czasu.

Potem jak w tej piosence.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Posłaniec nocy » 28 paź 2015, 22:23

Przypadek z rodziny:
Dziadek kazał babce przysiąc na wnuka i na bozie, że ta go nigdy nie zdradziła . Od tego momentu jej wnuk co chwile na coś choruje, rodzice z jednego go wyleczą i na nowo kłopoty. To się stało jak miał pół roku. Czy to taka klątwa to nie wiem, ale widać, że słowa potrafią mieć wielką moc.
Posłaniec nocy
Niewymowny
 
Posty: 172
Rejestracja: 05 sty 2013, 15:56
Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Waga
Droga życia: 7

Re: Rodzaje klątw i uroków

Postautor: Elie » 29 paź 2015, 01:43

Dziecko może mieć po prostu słabą odporność. Większość dzieci ma taki okres kiedy bardzo często chorują.Łączy się to zwykle z pójściem do przedszkola czy szkoły. Nie sądzę żeby przysięga babci miała jakikolwiek negatywny wpływ na wnuka czy kogokolwiek. Przecież nie miała nic wspólnego z klątwą.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Następna

Wróć do Klątwy i uroki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości