Rogaty Bóg czy diabeł

Re: Rogaty Bóg czy diabeł

Postautor: Nut » 03 wrz 2015, 13:02

I wszystko jasne :D

Panowie Szaman_Wiejski i Verm - klasa. Po Was poprawić nie sposób. :0vishenka:
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2643
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0

Re: Rogaty Bóg czy diabeł

Postautor: Elie » 04 wrz 2015, 09:54

Nie do końca jasne. Nie mam czasu się rozpisywać Ale już w Babilonie i Starożytnym Egipcie był Demon Wichru, którego pomnik do dzisiaj znajduje się w Luwrze . To nie Chrześcijaństwo wymyśliło diabła, zmieniano tylko nazwę, czymś innym straszono..Wszak wszystkie religie się stamtąd wywodzą.
Powracając do Słowian - bano się wszystkiego co nieznane i niebezpieczne i stąd za boga obrano Pieruna, składano modły, ofiary etc., czyli pioruny były im straszne.
W Wicca postać Rogatego do dzisiaj budzi kontrowersje.Ot chociażby trwa dyskusja czy miał rogi czy co inszego. Różne odłamy różnie do niego podchodzą i porównują z innymi postaciami, również z Egipskimi..
Wicca to religia w której kultywuje się kult płodności, stąd taka a nie inna postać i stożek mocy w rytuałach..
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31481
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Rogaty Bóg czy diabeł

Postautor: Iza74 » 04 wrz 2015, 14:32

Wicca to religia w której kultywuje się kult płodności, stąd taka a nie inna postać i stożek mocy w rytuałach..


Płodności czy seksu. :037: Co to jest stożek mocy.
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1943
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Rogaty Bóg czy diabeł

Postautor: Verm » 05 wrz 2015, 00:27

To nie Chrześcijaństwo wymyśliło diabła, zmieniano tylko nazwę, czymś innym straszono..


Wyciągasz murrayowskie wnioski.
Diabeł jako konkretna istota, z konkretną historią (upadły anioł, który sprzeciwił się Bogu) i konkretnym wyglądem (popularne przedstawienia z rogami, kopytami i brodą) to wymysł judeochrześcijański. Niemniej jednak rzeczywiście pomysł, że istnieje istota będąca źródłem wszelkiego zła/ciemności, która walczy z "tym dobrym" jest starszy niż chrześcijaństwo. Występuje ona np. w mazdaizmie i zaratusztrianizmie, który z mazdaizmu wyrósł.

Powracając do Słowian - bano się wszystkiego co nieznane i niebezpieczne i stąd za boga obrano Pieruna, składano modły, ofiary etc., czyli pioruny były im straszne.


Były im straszne, ale Pierun miał też pozytywne cechy.

W Wicca postać Rogatego do dzisiaj budzi kontrowersje.


Owszem budzi, ale raczej nie wśród wiccan ;) Ciekawy jest m.in. fakt, że wiccański Bóg ma pewne wspólne cechy z chrześcijańskim Jezusem.
Wicca nie jest religią ortodoksyjną - nie ma jednej teologii przyjmowanej przez wszystkich, więc podejście do wiccańskiego Boga jest różne nie tylko w obrębie linii czy kowenów, ale też pojedynczych wyznawców.

Te nieszczęsne rogi to nic innego jak symbol siły, potęgi i władzy. Są też symbolem życia i śmierci, więc do wiccańskiego Boga śmierci i odrodzenia pasują całkiem zgrabnie.

Płodności czy seksu


Płodności.

O stożku mocy pisała już na forum Sheila, więc żeby nie powtarzać tego samego w kółko zacytuję odpowiedni fragment:

"Taniec Stożka to (na płaszczyźnie fizycznej) taniec w kółko z trzymaniem się za ręce. Tylko tyle, obawiam się. Taniec Stożka nazywa się też Stożkiem Mocy, bo, oczywiście, w rytuale nie pracujemy tylko fizycznie, ale też energetycznie. Taniec Stożka następuje w końcowej fazie kreślenia kręgu. Kiedy krąg jest już gotowy, tańczymy w kółko napełniając go energią, którą na początku wizualizujemy w kształcie stożka właśnie, by potem "rozprowadzić" ją i rozszerzyć na cały krąg."

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Re: Rogaty Bóg czy diabeł

Postautor: Szaman_Wiejski » 05 wrz 2015, 07:22

Elie pisze:Powracając do Słowian - bano się wszystkiego co nieznane i niebezpieczne i stąd za boga obrano Pieruna, składano modły, ofiary etc., czyli pioruny były im straszne.


Bano się piorunów, jak i innych żywiołów. Np. ognia. Nie zmienia to faktu, że otaczano je także czcią. Drzewo uderzone piorunem, uważano za uświęcone mocą bóstwa. Ogień traktowano jako świętą istotę, posiadającą osobowość etc. Wbrew temu co się czasem pisze, Słowianie nie uznawali przyrody za wyłącznie dobrą. Raczej za dualistyczną. Ogień czy woda mogły być pożyteczne, ale i niszczycielskie.

Szaman_Wiejski
Profesjonalny doradca
 
Posty: 85
Rejestracja: 05 lut 2013, 20:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Re: Rogaty Bóg czy diabeł

Postautor: Sheila » 06 wrz 2015, 16:40

Elie pisze:Nie do końca jasne. Nie mam czasu się rozpisywać Ale już w Babilonie i Starożytnym Egipcie był Demon Wichru, którego pomnik do dzisiaj znajduje się w Luwrze. To nie Chrześcijaństwo wymyśliło diabła, zmieniano tylko nazwę, czymś innym straszono..

Widzę tutaj pomieszanie 2 pojęć - diabła i demona. Cytując lubianą "Wikipedię":
Wikipedia pisze:Demon (stgr. δαίμων daimon – dosłownie ten, który coś rozdziela lub ten, który coś przydziela, także: nadprzyrodzona potęga, dola; łac. daemon) – istoty występujące w wielu wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą boską, czysto duchową; istoty o cechach na wpół ludzkich, na wpół boskich; najczęściej są to nieprzyjazne człowiekowi duchy, związane pierwotnie z pojęciem nieczystości sakralnej.

Demony to po prostu anioły, tylko inaczej ;) Albo po prostu Judaizm stwierdził w pewnym momencie, że nasze demony powinny mieć inną nazwę, bo demony wszystkich innych religii są be.
Elie pisze:W Wicca postać Rogatego do dzisiaj budzi kontrowersje.Ot chociażby trwa dyskusja czy miał rogi czy co inszego. Różne odłamy różnie do niego podchodzą i porównują z innymi postaciami, również z Egipskimi..

Chyba eklektyczne odłamy... Już o tym była mowa, ale powtórzę:
Bóg Wicca to nie "Rogaty Bóg" - rogaty bóg to tylko jeden z przydomków. On może mieć w niektórych przedstawieniach te rogi, może mieć poroże, może mieć koronę ze słońca albo i wieniec z liści - to tylko kwestia zobrazowania go w danej chwili. Bóg Wicca to konkretna postać o konkretnym imieniu i energii, może i poważyłabym się nawet na dodanie, że ma swój konkretny charakter i osobowość. Owszem, można go porównywać z różnymi innymi Bóstwami - do Ozyrysa na przykład, Zielonego Człowieka, Herne'a lub Cernunnosa (wtedy ma raczej poroże, niż rogi...), dzieli on pewne cechy wspólne z Panem czy Jezusem... Ale to nie znaczy, że np. Jezus, który w pewnych aspektach jest podobny do Ozyrysa czy Mitry jest tymi Bogami - mimo podobieństwa jest "swój własny" :037:
Wicca to religia w której kultywuje się kult płodności, stąd taka a nie inna postać i stożek mocy w rytuałach..

Przepraszam, że nie rozumiem... ?
Sheila
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 lip 2015, 10:23
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Płeć: Kobieta
Droga życia: 1

Poprzednia

Wróć do Wicca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość