Rozkład; Analiza Freuda

Losuję karty, pierwsza interpretacja należy do Ciebie.
Bardzo proszę o weryfikację.
Daty urodzenia, imiona, bardzo proszę podawać w prywatnej wiadomości.

Rozkład; Analiza Freuda

Postautor: Elie » 14 cze 2018, 14:26

TYLKO DLA AKTYWNYCH UŻYTKOWNIKÓW + DLA TYCH CO SAMI POSTARAJĄ SIĘ ZINTERPRETOWAĆ KARTY

Jesteś gotowy, by położyć się na kozetce u psychoanalityka ? :cool:
Wykorzystując kluczowe terminy oraz główne koncepcje freudowskiej psychoanalizy jako trampolinę, ten rozkład przygląda się tajemnicom, które tworzą złożoną i cudowną istotę czytającą te słowa.

Rozkład kart
Natura uwielbia pary. Poniższy rozkład posługuje się zestawieniami, aby porównać i skontrastować ze sobą różne aspekty osobowości.
"Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało
Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem" - powiedział sto lat temu Carl Gustaw Jung. Od tego czasu badania naukowe obaliły wiele psychologicznych teorii, jednak wprowadzone przez Junga pojęcia nieświadomości trwa stale się rozwijając.

Umysł każdego człowieka składa się z przynajmniej dwóch integralnych części: świadomej i nieświadomej.

Umysł świadomy kojarzony jest z korą mózgową i lewą półkulą mózgu, umysł nieświadomy lokalizuje się w głębszych, starszych częściach mózgu: tzw. mózgu ssaczym i gadzim.

Umysł świadomy jest odpowiedzialny za myślenie racjonalne, działa jednowątkowo tzn. w danej chwili jego uwaga może się skupiać na bardzo wąskim obszarze rzeczywistości i przetwarza na raz tylko małe porcje informacji (1-4 jednocześnie). Pamięć świadoma jest krótkoterminowa i mało pojemna. Umysł świadomy identyfikuje informacje w czasie, rozróżniając przeszłość przyszłość i teraźniejszość.

Umysł nieświadomy zawiera w sobie wszystkie doświadczenia z całego życia, przetwarza holistycznie informacje (ok. 20 tys. jednocześnie), zarządza wszystkimi funkcjami organizmu, sprawuje kontrolę nad ciałem i wszystkimi zmysłami. Procesy te działają wielowątkowo i niezależnie od siebie - „w tle”procesów świadomych.
W obszarach nieświadomych umysłu mieści się pojemna (być może nieskończenie pojemna) i długoterminowa pamięć. Utracone przez świadomość informacje pozostają w obszarach nieświadomych (zapominanie). Przypominanie polega na ponownym uświadomieniu informacji znajdującej się w obszarach nieświadomych.
Nie zna pojęć czasu (nie rozróżnia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości). Nie osądza ani nie rozumuje. Umysł nieświadomy zachowuje się jak posłuszny niewolnik automatycznie reagując na komendy. Jest źródłem wyobraźni i twórczości.
Umysł nieświadomy rozumie język w bardzo prosty sposób.: nie rozumie czasu, zaprzeczeń, trybów warunkowych, nie rozumie gramatyki, nie rozumie żartów.

Umysł nieświadomy informuje umysł świadomy (na poziomie odczuć i wrażeń), że pojawiły się nowe dane, zgodnie z którymi należy działać. Komunikacja między umysłem świadomym i nieświadomym może się odbywać przez emocje, wrażenia zmysłowe i symbole, bajki, metafory, sztukę oraz poprzez sny i naturalne sygnały ciała.

Świadomość i nieświadomość cały czas współpracują i obie podlegają zmianom. Zmiany następują na skutek czynników zewnętrznych np. wychowanie, doświadczenia życiowe lub wewnętrznych np. poprzez uświadamianie.

“To co sobie uświadamiasz, to także kontrolujesz; to czego sobie nie uświadamiasz,
kontroluje ciebie. Jesteśmy niewolnikami tego, czego sobie nie uświadamiamy.

Jeśli coś sobie uświadomisz, uwolnisz się od tego. To coś jest oczywiście nadal w tobie,
jednak nie stanowi dla ciebie przeszkody: nie kontroluje cię, nie zniewala. I na tym polega podstawowa różnica.”

Antony de Mello “Przebudzenie”

Przedświadomość (niem. das Vorbewusste) – termin wprowadzony do psychoanalizy przez Sigmunda Freuda jako określenie granicznej sfery psychiki między świadomością a nieświadomością. Obejmuje ona treści niebędące obecnie w polu świadomości (treści stłumione – w przeciwieństwie do treści wypartych, należących do sfery nieświadomości), lecz które mogą być łatwo aktywizowane i powrócić do świadomości.

Rozkład zaczerpnięty z tej książki

1 - Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ?

2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ?

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ?
Superego – jedna ze struktur osobowości w modelu psychoanalitycznym, obok ego oraz id.

Superego stanowi wewnętrzną reprezentację wartości moralnych i ideałów uznawanych przez daną społeczność, które przekazywane są dziecku przez rodziców w procesie socjalizacji. Jest to instancja „moralna”, dążąca do doskonałości (w przeciwieństwie do id kierującego się zasadą przyjemności). Główne funkcje superego to hamowanie impulsów id, przekonywanie ego, aby cele realistyczne zastąpiło moralnymi.

Jest to ostatni wykształcający się element osobowości, kształtuje się pod wpływem kar i nagród, stosowanych przez rodziców. To, co wychowawcy aprobują i nagradzają, włączane jest w obręb subsystemu superego – ja idealnego. Sumienie karze, wywołując poczucie winy, ja idealne nagradza, powodując poczucie dumy. Samokontrola zajmuje miejsce kontroli sprawowanej przez rodziców.

Superego jest sferą moralną człowieka.

Superego jest jednym z podstawowych pojęć w psychoanalizie Sigmunda Freuda. W analizie transakcyjnej odpowiednikiem superego jest komponent rodzica

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ?

5 - Ego; Kim jestem ? EGO

6 - Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień Id

7 - Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ?
Sublimacja (od łac. sublimis, wyniosły[potrzebny przypis]) – w psychologii i psychoanalizie nieświadomy mechanizm obronny; polega na przesunięciu nieakceptowanego popędu na twórczość.

Zygmunt Freud uważał, że cały dorobek kultury jest efektem sublimacji popędu seksualnego. Teraz wiadomo, że istnieją też inne motywacje działań artystycznych.[potrzebny przypis]

Najmłodsza córka Freuda, Anna Freud uznała sublimację za jeden z dojrzałych mechanizmów obronnych obok m.in. tłumienia, altruizmu, humoru.

8 - Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ?

9 - Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ?
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2127 razy
Otrzymał podziękowań: 2005 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Kącik wróżb Elie - Karty Tarota