Shiatsu – „akupunktura bez igieł”

Shiatsu – „akupunktura bez igieł”

Postautor: Elie » 18 lut 2012, 15:15

Aby zrozumieć orientalne metody terapii, takie jak akupunktura i shiatsu.
Pierwsze i najważniejsze z nich to teoria Yin i Yang, która wyjaśnia wszelkie zależności, relacje, wzorce i przemiany. Jest ona oparta na filozoficznej koncepcji dwu przeciwieństw, zwanych Yin i Yang. Te uzupełniające się nawzajem przeciwieństwa nie są ani siłami, ani też odrębnymi bytami. Nie stanowią też mitycznych koncepcji przekraczających racjonalność. Są raczej wygodnymi określeniami wykorzystywanymi do wyjaśniania sposobu funkcjonowania świata oraz relacji pomiędzy bytami we wszechświecie. Pozwalają opisywać przemiany, którym podlega nieustannie wszechświat. Każdy z bytów zawiera w sobie zarówno aspekt Yin, jak i Yang.

Yin jest powiązane z takimi aspektami jak zimno, spoczynek, wrażliwość, pasywność, ciemność, wewnętrzność, ruch zstępujący, dośrodkowy, kurczenie się, nasycenie, spokój.

Yang to gorąco, stymulacja, ruch, aktywność, podniecenie, wigor, światło, zewnętrzność, ruch do góry i na zewnątrz, wzrost.
Yin i Yang nawzajem się stwarzają, a także przekształcają w siebie nawzajem.

Kolejnym istotnym pojęciem jest Qi. Jest to elementarna energia warunkująca istnienie każdego bytu, ożywionego i nieożywionego. Znajduje się ona w ciągłym ruchu i podlega nieustannym przemianom. Na poziomie makrokosmosu jest ona odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie Wszechświata, na poziomie mikrokosmosu natomiast podtrzymuje nasze istnienie w wymiarze psychicznym, fizycznym i duchowym.
Energia życiowa Qi nie przemieszcza się po naszym ciele chaotycznie, lecz krąży określonymi drogami – czyli meridianami.
Rozróżnia się dwanaście meridianów głównych:

Śledziony
Żołądka
Płuc
Jelita grubego
Nerek
Pęcherza Moczowego
Wątroby
Woreczka żółciowego
Serca
Jelita Cienkiego
Osierdzia
San Jiao – Potrójnego Ogrzewacza
Jak można zauważyć, większość meridianów ma nazwy powiązane z narządami naszego ciała, co wskazuje na powiązanie danego kanału energetycznego z właściwym działaniem i zdrowiem danego narządu.

Jednak meridiany mają dużo większe znaczenie – obejmujące wiele fizycznych i duchowych aspektów naszego istnienia w zależności od Elementu, do jakiego przynależą. Pięć Elementów to: Metal, Woda, Drewno, Ogień, Ziemia. Nie są one tożsame z definicją żywiołów w tradycji europejskiej, ale istnieje pomiędzy nimi bardzo wiele analogii.
Meridiany łączą ze sobą narządy wewnętrzne za pomocą „głębokich gałęzi”. Jednocześnie na powierzchni ciała tworzą gęstą sieć, którą możemy dotykać rękami. W ten sposób możemy oddziaływać na przepływ energii Qi w naszym ciele – i to jest właśnie istota zarówno akupunktury, jak i shiatsu.

Shiatsu to metoda terapeutyczna stworzona w XX w. w Japonii. Korzenie jej jednak sięgają dużo głębiej, do starożytnych chińskich technik Do-In i Anma. Do-In to system automasażu zbliżony do jogi, natomiast Anma jest podobne do masażu w rozumieniu zachodnim. Shiatsu to nie tylko głęboko relaksujące doświadczenie, ale także holistyczna metoda terapii, oddziałująca na poziomie energii w celu przywrócenia harmonii ciała, umysłu i ducha. Regularne sesje shiatsu pomagają ochronić się przed stresem w życiu codziennym. W języku japońskim „shiatsu” oznacza „naciskać kciukami”. We współczesnym shiatsu poza naciskiem stosuje się również naciąganie, kołysanie i trzymanie, natomiast nacisk na meridianach jest wykonywany nie tylko kciukami, używa się także dłoni, przedramion, łokci, kolan i stóp.

Podstawowe zasady wykonującego shiatsu:

pracować własnym ciężarem ciała,
pozostać rozluźnionym i naturalnym,
niczego nie wymuszać.
Podczas zabiegu shiatsu nie używamy siły, ani nie napinamy mięśni. W celu wywarcia nacisku używamy ciężaru własnego odprężonego ciała. Nie powoduje to dodatkowych napięć u poddającego się zabiegowi – biorcy, lecz pozwala na głębokie rozluźnienie i relaks u obu stron. Pozwala także dawcy na wykonanie efektywnego zabiegu niezależnie od rozmiarów, wagi i napięcia mięśni biorcy. Naciski wykonywane są wzdłuż przebiegu meridianów na całą długość danego meridianu, a nie tylko na poszczególne punkty, jak to ma miejsce w akupresurze. Oczywiście można zwrócić szczególną uwagę na nacisk w danym punkcie akupunkturowym, o którym dawca wie, że jego intensywna stymulacja może być szczególnie cenna dla biorcy.
W shiatsu oddziałujemy na kanały energetyczne Yin i Yang, dzięki czemu możemy usunąć przeszkody i zastoje w przepływie energii życiowej Qi w ciele. W zależności od potrzeb biorcy shiatsu może mieć działanie mobilizujące, stymulujące, harmonizujące i pobudzające przepływ energii życiowej. Pozwala nam zharmonizować się we wszystkich wymiarach: fizycznym, psychicznym i duchowym.
Shiatsu pomaga nam przede wszystkim wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi, ponieważ pomaga nam w podtrzymaniu harmonii. Jest pomocne także w przypadku dysharmonii takich jak bóle głowy i pleców, problemy żołądkowe, bóle menstruacyjne, chroniczne zmęczenie, nerwowość.

Zanim rozpoczniemy wykonywanie zabiegu warto przez chwilę poobserwować rytm oddechu biorcy, by móc się do niego dostosować.
Nacisk na meridianie jest zawsze wykonywany, a następnie pogłębiany podczas wydechu dawcy i biorcy. Pogłębia to relaks obu stron, a ponadto pozwala dawcy na skupienie się na wykonywanym zabiegu. W shiatsu zawsze pracujemy obydwoma rękami: jedna ręka spoczywa w jednym miejscu – jest to dłoń matka. Pozwala ona na obserwowanie biorcy, jego oddechu, tego, czy jego ciało się nie napina. Druga jest w ruchu, np. wzdłuż meridianu. Obie dłonie są jednakowo aktywne podczas wykonywania zabiegu.
Zabieg wykonywany jest na podłodze, biorca może przyjąć pozycję leżącą na brzuchu, na plecach lub na boku, może też siedzieć. Przeciętna długość jednego masażu to około 1 godzina.

Podsumowując można stwierdzić, że shiatsu to metoda pozwalająca na przywrócenie harmonii wszystkich aspektów naszego istnienia: ciała, ducha i umysłu.

Dobrochna Szymula
dyplomowana masażystka Shiatsu
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Archiwum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości