Skarabeusz - egipski święty żuk

Skarabeusz - egipski święty żuk

Postautor: Elie » 17 kwie 2013, 12:42

Skarabeusz to egipski święty żuk, symbol samo stworzenia. Jest uważany za symbol przynoszący szczęście i pomyślność.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Skarabeusz jest jednym z najstarszych i powszechnie stosowanych symboli starożytnych Egipcjan. Ma podwójną symbolikę: Skarabeusz ze złożonymi skrzydełkami symbolizuje dyscyplinę, życie, które jeszcze nie przekształciło się w egzystencję, które dopiero zaczyna swoją podróż próbując powoli rozłożyć skrzydła dochodząc do momentu, gdy zacznie nimi w końcu szybko poruszać. To masywne stworzenie żyjące do tej pory blisko ziemi, ten owad pełzający z mozołem i zostawiający za sobą ślady w pisaku, nagle unosi się i leci do słońca, przekształcając się w Cheprer, symbol inicjacji i mistrza związanego z Amonem - uskrzydloną tarczą słoneczną.
Grecy i Rzymianie zaadoptowali wykutą na kamiennych kolumnach sentencję, która ja się wydaje, potwierdza znaczenie świętych skarabeuszy z egipskich świątyń: "Jestem Cherper, uczeń; kiedy mam rozpostarte skrzydła, wracam do życia".
Egipski hieroglificzny "Cheprer" oznacza "stający się", innymi słowy stworzyć kogoś, nadać komuś formę, "przebudować się". Z tego powodu skarabeusz jest symbolem wskrzeszenia i obrazem samoodnawiającego się słońca. Dlatego też skarabeusz reprezentowany jest jako niosący pomiędzy odnóżami kulę, co z jednej strony oznacza słońce odradzające się każdego dnia, a z drugiej ucznia, który odrodził się z własnego rozkładu. Skarabeusz prowadzi całe swoje życie utknąwszy na ziemi tocząc przed sobą ciężką kulkę gnoju, z której się odrodzi, ponieważ złożył w niej własne nasionko. Na koniec swojego życia skarabeusz rozwija swoje skrzydła i leci do słońca przekonany o własnym przeznaczeniu, dokładnie w momencie gdy wznoszenia się w powietrze zaczyna rozumieć, że urodził się, by latać.
W Chinach znajdujemy tę samą symboliczną interpretację: "Skarabeusz toczy swoją kulkę, z której to wywoływane jest życie" jak mówi "Sekret Złotego Kwiatu". Taoistyczni komentatorzy przywołują działania żuka gnojarza jako przykład umiejętności w tym, co z pozoru nieumiejętne i perfekcji w tym, co wydaje się nieperfekcyjne, o czym mówił Lao Tzu (Laozi) i co stanowi kryteria Mądrości.
Księgi "Chilam Balam" napisane przez Majów opisują skarabeusza jako brud ziemi, w znaczeniu materialnym jak i moralnym, którego przeznaczeniem jest stać się świętym.
Ciekawostki:

Wyżej same atuty i zawsze jest jakieś ale; podobno noszony jako wisiorek na szyi, może powodować choroby gardła i krtani. Są osoby którym owszem, przyniósł lekkość umysłu ale w zamian wpływał niekorzystnie na zdrowie.
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2147 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Skarabeusz - egipski święty żuk

Postautor: OlaOl » 18 sie 2013, 15:52

Uwielbiam egipską symbolikę :) W Egipcie czuję się jak w domu. Kiedy słyszę tą muzykę aż mnie ciary przechodzą hehe :D Aktualnie mam sypialnie urządzoną w stylu orientalnym. A co do skarabeusza, kiedy miałam z 3 latka znalazłam takowego nad naszym polskim morzem! Sama tego nie pamiętam. Babcia mi opowiadała, że przyniosłam jej skarabeusza (oczywiście martwego już) i powiedziałam: "Babciu zobacz jakiego pięknego robaczka znalazłam. Chcę go zachować. Zapakujemy go do pudełeczka i weźmiemy do domu. To mój kochany robaczek" :D Teraz sobie myślę-skąd u nas skarabeusz? Widocznie musiał się do jakiegoś statku bidulek przyczepić. Teraz tylko muszę go odszukać u babci w mieszkaniu między cmentarnymi wstęgami a majtkami po mojej mamie, które "jeszcze nie sparciały" jak twierdzi babcia... Chyba przyda się wahadło posting.php?mode=reply&f=882&t=37755# No cóż moim zdaniem ten skarabeusz to nie był przypadek. Trzeba mieć ogromne szczęście, żeby znaleźć go tyle kilometrów od naturalnego środowiska. love_dance
"Dopóki nieświadomego nie uczynisz świadomym, rządzi to twoim życiem, a ty nazywasz to losem" , "I jeśli myślisz, że już wszystko rozumiesz to połóż się i odejdź, bo możesz już umrzeć."
Awatar użytkownika
OlaOl

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 8

Wróć do Talizmany, amulety, tatuaże