Sny o wodzie, morzu, rzece, łodzi, statku.....

Sny o wodzie, morzu, rzece, łodzi, statku.....

Postautor: Marsy » 26 maja 2018, 14:15

Obraz wody jest doskonałym przykladem na to, dlaczego starodawna symbolika sennikowa z ustalonymi znaczeniami dla poszczególnych wyobrażeń jest stratą czasu. Pomyślcie po prostu o różnych sposobach, za pomocą których woda może się pojawić we śnie. Może jesteś w pięknej wannie, topisz się we wzburzonym morzu, ratujesz dziecko z zanieczyszczonego strumienia, może pijesz z romantycznego, hawajskiego wodospadu albo żeglujesz w zatoce San Francisco?
Woda może być przyjemna albo groźna, romantyczna albo seksowna, może też przybrać postać przypływu, deszczu albo śniegu. Możesz jechać na nartach wodnych, pływać z delfinami, grać z wydrami morskimi albo zaglądać w paszczę żarłocznego, białego rekina. Może pierzesz ubrania albo zmywasz naczynia w świeżej, mydlanej wodzie lub w zimnej i tłustej?

Oczywiście woda może oznaczać niewypowiedzianą ilość rzeczy w zależności od snu i od tego, jakie sam śniący ma odczucia na ten temat, a także w całkowitej zależności, kim jest śniący i w jaki sposób postanawia posłużyć się wodą jako symbolem do wyrażenia czegoś dla niego istotnego.

Dla psychoanalityków woda może reprezentować macicę i pragnienie powrotu do matki albo do odbycia z nią stosunku. Jungiści są zwolennikami interpretowania wody jako nieświadomości z jej przerażającymi i nagradzającymi, ale tajemniczymi zawartościami. Inni interpretują wodę jako ducha.

Często myślę, że woda została wykorzystana we śnie, aby dostarczyć człowiekowi uczucia unoszenia się albo lęku przed tonięciem czy bycia przygniecionym. Innym razem człowiek może śnić o radosnym doświadczeniu unoszenia się, pływania, uczuciu rozradowania, odczuciu bycia pilnowanym albo magicznej ochrony. Nie uważam, że człowiek będzie miał najmniejszą nadzieję zrozumienia wodnych wyobrażeń, dopóki nie opisze poszczególnego rodzaju wody w swoim śnie i swojego stosunku do tego. Czasami woda reprezentuje emocje, od burzliwych do spokojnych albo głębokich, wyrazistych.

Łódź
Przenosi nas na drugi brzeg, gdzie możemy zacząć nowe, lepsze życie. Jeżeli łódź ze snu płynie po spokojnej toni, jest to niechybny znak, że nasza podróż przez życie naznaczona będzie harmonią i spokojem.
Natomiast ten, kogo los rzucił na wzburzone wody, grożące w każdej chwili zatonięciem łodzi, powinien szykować się do walki z chaosem, dysharmonią i problemami nękającymi go na jawie.
Gdy śniący steruje łodzią w ciemności, daje w ten sposób świadectwo braku orientacji w życiu.
Marsy
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:55
Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Sny o wodzie, morzu, rzece, łodzi, statku.....

Postautor: Elie » 27 maja 2018, 11:59

Symboliczne znaczenie wody w snach zostało niepotrzebnie w psychologii zagmatwane, tymczasem może ona, w różnych postaciach, symbolizować bardzo rozmaite rzeczy i sprawy.
Przede wszystkim jednak woda uważana jest za symbol duszy i uczuć. Przejrzysta i spokojna toń wodna pojawiająca się w marzeniach sennych, podobnie jak tryskający perliście gejzer lub bystry potok, mają zawsze pozytywną wymowę.
W przeciwieństwie do tego brudna i mętna woda stanowi złą wróżbę, zapowiada konflikt wewnętrzny lub innego rodzaju problemy.
Woda występująca z brzegów symbolizuje gwałtowne i niebezpieczne napieranie namiętności, przed którymi śniący odczuwa ogromny lęk.
Natomiast sny o przepływaniu przez wąski kanał traktuje się jako sny o "traumie narodzin".
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31090
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 1913 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1


Wróć do Sennik forumezo.pl

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości