Sól krystaliczna (himalajska) i morska.

Re: Sól krystaliczna (himalajska) i morska.

Postautor: Ejbert » 17 lis 2016, 20:12

Jak dla mnie to większość badań naukowych nie jest wiarygodna, a to dlatego, że wszystko jest zmienne. Badania poczynione iks lat temu są obalane (albo uzupełniane) przez następne - co jest procesem naturalnym, zważywszy postęp nauki i wiedzy a także zmianę warunków środowiskowych.
A druga strona medalu to taka, że w dzisiejszej dobie te badania są "wiarygodne", które są wygodniejsze dla koncernów i kupców. Kłamstwo, tak naukowe jak reklamowe osiągnęło niebywałe rozmiary.
Z tego powodu dla jednego będzie zdrowsza sól himalajska, dla drugiego morska - to zależy, który z producentów ma większą siłę oddziaływania na konsumenta.
Jak dla mnie to wolę używać soli naturalnej, czyli właśnie morskiej (właściwie to każda sól jest morska), himalajskiej albo naszej kłodawskiej, tej do ogórków - nie jodowanej, bez substancji przeciwzbrylających i innych świństw, co to tam były opisane w aferze z solą drogową. Ale właściwie i himalajska i morska też mają chyba te przeciwzbrylacze, przynajmniej tak doczytałem w niektórych opisach.

Czy sól szkodzi? - uważam, że tak, szkodzi
Czy sól nie szkodzi? uważam, że nie, nie szkodzi.
Przecież wszystko zależy od równowagi, jeśli nie jemy czegoś w nadmiarze albo w niedoborze (które są stanem nierównowagi) to organizmowi nie zaszkodzi, o ile jest to organizm bez mankamentów, czyli w miarę zdrowy.
Jeśli sól "podnosi ciśnienie", to jasnym jest, że nie powinno się jej spożywać w nadmiarze, tak jest ze wszystkim, nie tylko z solą.
Sól, podobnie jak inne makro i mikroelementy jest potrzebna organizmowi, jesteśmy przecież kombinatem chemicznym ;) ale jak wspomniałem, wszystko musi być dostarczone w odpowiednich proporcjach, które są określone odpowiednio dla każdego gatunku żyjącego na tej planecie.

A co do smaku - sam to nie wiem, ale moja żona w szale odchudzania stosowała niegdyś jakąś dietę, w której nie wolno było używać cukru i soli i początkowo było to dla niej straszne przeżycie. Ale potem stwierdziła, że ona nareszcie czuje prawdziwy smak potraw, szczególnie mięsa. Więc to różnie z tym smakiem bywa.
Ejbert
Sceptyczny Tetryk - Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy
Droga życia: 0

Postautor: Bjarkan » 24 lis 2016, 06:22

Twoja żona ma rację, ja też na to zwróciłam uwagę.
Dopiero po odstawieniu soli i cukru, czujesz jak bardzo słona jest zwykła kajzerka, albo nareszcie czujesz jak słodkie :D jest jabłko.

Cukru nadal nie używam, a sól (himalajską) bardzo rzadko.
Jeśli już, to używam jej tylko podczas przygotowywania gotowanych potraw, a do smażonych potrawach używam ziół.

Bjarkan
spae-craft

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Droga życia: 8

Postautor: Elie » 24 lis 2016, 10:29

Twierdzenie jakoby sól himalajska miała jakieś szczególne właściwości jest mitem i tanim chwytem reklamowym. Sól to sól. Istotne jest jodowanie które jest szkodliwe. To sposób na "dojodowanie" społeczeństwa z czasów komuny.

Ogólnie sól jest bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.Do prawidłowej równowagi elektrolitowej, płynów w organizmie, prawidłowej budowy mięśni. Jest niezbędnym i niezastąpionym bo naturalnym i zdrowym konserwantem. Problem polega w ilości spożywanej soli, której dzienna dawka nie powinna przekraczać jednej płaskiej łyżeczki. Problem w tym, że spożywamy jej zbyt dużo, albowiem sól znajduje się w wielu gotowych produktach, np. w wędlinie, w gotowych sałatkach, puszkach z rybami, gotowych mieszankach przyprawowych i... tak można wyliczać. Na to trzeba zwrócić uwagę.
O wiele gorzej przedstawia się problem z cukrem. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 4-5 łyżeczek. Ponownie problemem są produkty z tzw ukrytym cukrem.

Polecam - http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/abc ... 36616.html
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2193 razy
Otrzymał podziękowań: 2147 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Poprzednia

Wróć do Dieta & zdrowie