Święcenie ziół

Święcenie ziół

Postautor: szamka » 14 sie 2017, 23:51

Poświęcone zioła mają większą moc.
Rytuał święcenia jest taki sam dla wszystkich rzeczy, które chcesz w ten sposób oczyścić ze złych energii – na przykład dla napojów, potrawy, kamieni czy narzędzi.
Najpierw zbierz symbole czterech żywiołów: tygielek z żarem (Ogień), kielich źródlanej wody ze szczyptą soli morskiej (Woda), kadzidło (Powietrze), miseczkę ze zbożem lub ryżem (Ziemia). Ułóż przed sobą przedmioty, które chcesz poświęcić – w tym wypadku kupione świeże lub już ususzone zioła czy nasiona, które zamierzasz wysiać w swoim ogrodzie.
Usiądź z twarzą zwróconą na wschód. Zamknij oczy, odpręż się i skoncentruj. Pomyśl o ziołach, które masz poświęcić: i do czego Ci mają służyć. Weź je w dłonie i rozpocznij rytuał.
– Najpierw trzymaj je nad kadzidłem, mówiąc: niech Powietrze was uwolni.
– Potem, trzymając zioła w lewej ręce, przesuń je nad kielich z posoloną wodą. Palce prawej dłoni zanurz w wodzie i, skrapiając nią zioła, powiedz: niech Woda was oczyści.
– Teraz trzymaj je nad tygielkiem, mówiąc: ten Ogień niech da wam życie.
– Na koniec weź trochę ryżu czy zboża z miseczki, rozsyp przed sobą i połóż na ziarnach zioła czy nasiona i powiedz: niech Ziemia przyjmie was i nasyci swą energią.
Zamknij oczy i wsłuchaj się w siebie. Gdy poczujesz, że wszystko jest porządku, rytuał będzie dopełniony. W każdym domu wiosną powinny znajdować się tulipany. Ich energia ma moc łączenia związków, a także wzmacniania miłości.

Autor: Michael Furie


Dla wierzących;
Rośliny poświęcone przez kapłana odgrywały dawniej istotne znaczenie w lecznictwie ludowym, a także i obecnie zwyczaj święcenia roślin nie zanikł i znany jest w każdym zakątku kraju. Łączy się to z wiarą w siłę, i moc sprawcza wody święconej, a więc z sacrum. Zgodnie ze światopoglądem ludowym wszystko to, co związane jest z sacrum, a dotyczy wiary w Boga, świętych należy do porządku boskiego, ludzkiego i jest znaczone pozytywnie, a pozostaje w opozycji do świata demonów znaczonego negatywnie i związanego ze światem podziemnym, obcym i wrogim człowiekowi.

Ogromną moc przypisywano roślinom pokropionym wodą święconą. Lecznicze zastosowanie roślin opierało się na wierze, że dopiero poświęcone rośliny mają moc uzdrawiania. Okazji do święcenia w ciągu roku było kilka, jednak powszechnie i z dużym urozmaiceniem gatunków roślin święcono w oktawę Bożego Ciała i w święto Matki Boskiej Zielnej (15 VIII). Przy innych okazjach święcono rośliny sporadycznie i był to na ogół jeden gatunek roślin. Po poświęceniu używano je nie tylko w medycynie ludowej. Często ich funkcja i znaczenie były znacznie szersze, i dotyczyły zabiegów zabezpieczających ludzi, jak również inwentarz żywy i uprawy przed złymi mocami. Ochraniały przed uderzeniem pioruna, zabezpieczały zboża przed gryzoniami, wkładano je do trumny. Palonymi roślinami z wianków do dziś w niektórych rodzinach na wsiach na Podlasiu okadza się wszystkie zakątki domostwa i domowników od nieszczęść i różnych dolegliwości.

Pierwszym świętem w roku, w którym święcone są rośliny jest Niedziela Palmowa. W tym dniu powszechnie święcono palmy, które najczęściej robiono z gałązek wierzby kwitnącej, nazywając jej kwiaty: baźkami, bagniętami, kocankami. Do nich dodawano inne zielone rośliny takie jak np.: tatarak, jałowiec, barwinek, pędy widłaka, szparagu lekarskiego. Do celów leczniczych używano kwiatów wierzby, które po poświęceniu połykano, aby uchronić się przed bólami gardła i kaszlu. Używano również od padaczki w tym celu uderzano chore dziecko palmą trzy razy (Olędy). Palmę z witek wierzbowych po przyjściu do domu sadzono w ziemię przy studni lub płocie w celu odstraszenia wszystkiego złego od obejścia (Siemiony). Wierzbę uważano za symbol odradzającego się życia na wiosnę. Aby przekazać żywotność zielonej gałązki ludziom, zwierzętom i zabezpieczyć ich od chorób uderzano się nawzajem palmami. Podobnie traktowano bydło przed pierwszym wypasem, obecnie w wielu rodzinach na Podlasiu zwyczaj ten przetrwał (Olędy, Koryciny, Siemiony).

Następnym świętem podczas którego powszechnie święci się rośliny jest oktawa Bożego Ciała. Święto Eucharystii przypada w okresie kwitnienia wielu gatunków roślin. Zwyczaj wyplatania i święcenia wianków był i jest nadal bardzo popularny i powszechny, dawniej wiązano z nim zawsze duże nadzieje. Święto ku czci Eucharystii ustanowione zostało w XIII wieku. Jednak przypuszcza się, że dopiero w XVI wieku było powszechnie i uroczyście obchodzone. Wianki święcone na Boże Ciało są nieduże wielkości dłoni, z każdej rośliny robione są oddzielne wianki czasami po kilka z jednej rośliny, liczba wianków powinna być zawsze nieparzysta. Wianki wyplatane są z wielu gatunków roślin. W różnych rejonach kraju, a nawet miejscowości zestaw roślin używanych do tego celu był i jest inny. Wiązało się to zarówno z tradycją, znajomością określonych roślin, a także występowaniem poszczególnych gatunków. Na Podlasiu wianki z ziół świecone są w ostatni dzień oktawy, jednak niektórzy przynoszą do kościoła małe wianuszki z roślin ponawlekane na wspólny sznurek tworzące jeden wianek już od pierwszego dnia i pozostawiają je przy ołtarzach bocznych, aż do świecenia. Wianki po poświęceniu na ogół przechowywane są na gwoździu przy drzwiach wejściowych w budynku mieszkalnym, niektórzy przechowują je na sianie przy obrazach świętych. W razie potrzeby wykrusza się z nich zioła i wykorzystuje do określonych celów. Niezależnie od składu gatunkowego roślin występujących we wiankach, używano je całościowo przy konkretnych przypadłościach. Ludzie pokładali nadzieję przede wszystkim w samym fakcie ich poświęcenia, a znacznie mniej w konkretnych gatunkach roślin, chociaż w niektórych przypadkach używa się tylko określonych roślin.

Wykorzystanie święconych ziół w różnych rodzinach trochę się różni. Porównując dane uzyskane z wywiadów z ze starszymi osobami w trzech pobliskich miejscowości takich jak: Olędy, Koryciny i Siemiony okazało się, że nawet tutaj skład wianuszków, jak również ich wykorzystanie nieznacznie się od siebie różni. Wszystkim wianuszki służyły przez cały rok jako ochrona przed piorunami, chorobami i jako środek leczniczy w czasie występowania choroby. Niektórzy jednak już nie kultywują tej tradycji chociaż ją znają, gdyż przeważnie z mamą lub babcią takie wianuszki wyplatali. Tradycja zbioru roślin do święcenia przetrwała i tutaj, osobami które zbierały były głównie małe dziewczynki lub starsze kobiety.
źródło - http://www.ciechanowiec.pl/index.php?op ... ew&id=1767

Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 350
Rejestracja: 03 wrz 2014, 08:16
Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Re: Święcenie ziół

Postautor: Żarłacz » 17 sie 2017, 20:36

Zapomniałam :0dash2:
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Awatar użytkownika
Żarłacz
 
Posty: 89
Rejestracja: 03 cze 2016, 12:54
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Droga życia: 0

Re: Święcenie ziół

Postautor: Elie » 22 sie 2017, 14:19

28 08 Prawosławni obchodzą Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny ( jest ostatnim świętem z dwunastu najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym). Możesz poświęcić w tym dniu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić

Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31178
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2126 razy
Otrzymał podziękowań: 2001 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Święcenie ziół

Postautor: Żarłacz » 26 sie 2017, 20:39

Uffff to mam jeszcze trochę czasu. Jakie zioła święcicie.
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Awatar użytkownika
Żarłacz
 
Posty: 89
Rejestracja: 03 cze 2016, 12:54
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Droga życia: 0

Re: Święcenie ziół

Postautor: Elie » 01 wrz 2017, 11:03

Takie jakie będą Ci potrzebne. Możesz poświęcić witki brzozowe, zawsze się przydadzą.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić

Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31178
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2126 razy
Otrzymał podziękowań: 2001 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Święcenie ziół

Postautor: Rea » 01 wrz 2017, 22:53

Żarłacz pisze: Jakie zioła święcicie.


Przeczytaj i sama zdecyduj co Ci będzie odpowiadać.Na naszym forum znajdziesz opisy ziół i ich zastosowanie.

dziewiec-cudownych-ziol-t32970.html#p900559

Niektóre zioła z powodzeniem możesz hodować w domu; http://jejswiat.pl/14816,9-ziol-lecznic ... iac-w-domu

Od strony magicznej;
magiczny-zielnik-t41627.html#p950036

http://wilczarodzina.blogspot.com/2014/ ... odyna.html

Wg notatki zapisanej przed stu laty w Szalowej, istniał zwyczaj szukania w noc św. Jana "kwiatu szczęścia". Kwiatem tym miał być "nasięźrał". Dziewczęta wybiegały w tę noc nago z rozpuszczonymi włosami na łąki i wołały;

"Nasięźrał, ja cię rwał pięcioma palcami, szóstą dłonią, niechaj chłopcy za mną gonią".

W naszej tradycji ludowej wcześniej uzbierane zioła święcono na Matkę Boską Zielną ( 15 VII). Używano je później przy różnych obrzędach. Z pięciornika, ziela św.Piotra, biedżynia, kopytnika i rozchodnika wito wianki i święcono. Potem uskubane z wianka zioła podkładano pod progi domów, stodoły, żeby się nie spaliły od pioruna.Także gałązki brzóz uznawano za ochronne i stosowano przeciw klęskom żywiołowym.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2017, 23:14 przez Rea, łącznie zmieniany 1 raz
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields

Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy


Wróć do Magia w przyrodzie roślinach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości