Święta Szata Jezusa (Trewir)

Święta Szata Jezusa (Trewir)

Postautor: Imira » 21 mar 2012, 13:59

Św. Jan w swojej Ewangelii zanotował:

„Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą: Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie szaty, a los rzucili o moj ą suknię. To właśnie uczynili żołnierze”J 19, 23-24.


http://www.swzygmunt.knc.pl/PASSIONreli ... nic_01.htm


Wystawienie w 1844 r. spotkało się także z olbrzymim zainteresowaniem pielgrzymów.
Zanotowano kilka cudownych uzdrowień…

Dziś relikwia tuniki (1.47 m długiej i 1.58 m szerokiej - wraz z rękawami) przechowywana jest w drewnianym relikwiarzu, pod klimatyzowanym, szklanym namiocikiem, w zabezpieczonej kaplicy katedry w Trewirze.


Bylam tam osobiscie wraz z mezem i synem. Tunika byla wystawiona w szklanej gablocie.

Tylko przez miesiąc, od 13 kwietnia, wystawiona będzie Święta Szata Jezusa znajdująca się w Trewirze. Zgodnie z przekazem Ewangelii o tunikę Chrystusa żołnierze rzymscy rzucili losy przed rozpoczęciem drogi na Golgotę. Wystawienie rozpocznie się w piątek, 13 kwietnia o godz. 14.30. Uroczystości będzie przewodniczył specjalny wysłannik papieski, którym Benedykt XVI mianował prefekta Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marca Ouelleta. Według tradycji, szatę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Trewir spodziewa się z okazji wystawienia Świętej Szaty kilkuset tysięcy pielgrzymów i turystów. Poprzednie wystawienie relikwii odbyło się w 12 lat temu i wzięło w nim udział 700 tys. ludzi. Tegoroczne odbywa się w 500. rocznicę pierwszego jej publicznego wystawienia w 1512 r. Pielgrzymki do Trewiru z okazji wystawienia Szaty organizowane są też przez parafie archidiecezji łódzkiej.

[youtube] http://archidiecezja.lodz.pl/new/?act=filmy&id=725[/youtube]
Imira
 

Wróć do Archiwum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości