Święto zmarłych w wierzeniach, kulturach

Święto zmarłych w wierzeniach, kulturach

Postautor: Rea » 01 lis 2016, 10:24

Dzień Zmarłych, Halloween, Dziady, Samhain... W jaki sposób świętujecie ten dzień.Która tradycja podoba się wam najbardziej.
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry

Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Święto zmarłych w wierzeniach, kulturach

Postautor: Ankol18 » 01 lis 2016, 18:41

Dzień Zmarłych, potocznie Wszystkich Świętych... nie uważacie, że z roku na rok jest co raz gorzej, że tak powiem... już mniejsza o to, że każdy chcę wyglądać wtedy najlepiej, zakłada najnowsze ciuchy i paraduje po cmentarzu... ale czy nie uważacie, że najważniejsze w tym dniu jest oddanie szacunku zmarłym, naszym bliskim... Czy ważne jest to czy kupimy ogromny znicz za 19.99 zł, czy małą świeczkę w cenie 1.99 zł? Dziś sama byłam na cmentarzu świadkiem przechwalania się typu: "patrz jakie ładne kwiatki kupiłam, wydawały mi się brzydsze, ale ładne są, no nie?", "nie tak stawiaj te znicze, te większe daj z przodu"...... i jakbym pochodziła po tym cmentarzu trochę dłużej to wiele więcej podobnych tekstów bym się zapewne nasłuchała. Ludzie wszystko robią na pokaz, każdy musi mieć najładniejsze kwiaty i największe znicze, ja myślę, że zmarłym obojętne czy na ich grobie stoi pięć chryzantem czy jedna, a tym bardziej mało interesuje ich w jakich ubraniach będziemy paradować w to święto? Liczy się gest, to co czujemy w środku, najważniejsza jest przede wszystkim modlitwa.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej

Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Postautor: Rea » 02 lis 2016, 11:44

Ankol, nie podzielam Twojego zdania. Nie mam takich dylematów związanych kto i w co był ubrany...itd.Nie sądzę żeby je mieli moi znajomi.
W te święta ( można mówić o kilku ) skupiam się na wspomnieniach o mojej zmarłej rodzinie, znajomych. O tym co nas łączyło. Jak wszyscy odwiedzam groby, dekoruje je kwiatami, palę znicze i modlę się. Jednak wspomnienia są najważniejsze w te dni.
Halloween czy inne odstraszanie duchów nie bawi mnie. Zbyt mocno przywiązana jestem do mojej tradycji. Jednak nie przeszkadza mi coraz bardziej obecna inna kultura.
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry

Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Verm » 05 lis 2016, 05:04

Ankol ma sporo racji w tym co pisze - od dawna 1 listopada to dzień premiery kolekcji zimowych ;)

Prognozuje się, że na kwiaty, znicze itp Polacy wydadzą około miliarda złotych. Nic dziwnego, że każdy chce z tego tortu wykroić dla siebie jak najwięcej - stąd te wszystkie fikuśne wiązanki, czy znicze. Kilka lat temu znicz z melodyjką "Ich Troje" był skandalem w gazetach, dzisiaj nikogo to już nie dziwi. Ot kolejne święto, które się komercjalizuje i staje się biznesem. Do Halloween, czy Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale powoli zmierza to w tym kierunku.

Halloween mi nie przeszkadza - drylowanie dyń, jedzenie zupy dyniowej, czy oglądanie horrorów to fajna sprawa, zwłaszcza jeśli towarzystwo jest dobrane. W tym roku była nawet dynia wymiotująca guacamole, która zamiast mózgu miała sos czosnkowy.
Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Droga życia: 8

Postautor: Elie » 07 lis 2016, 14:21

Nie sądzę żeby wszyscy ludzie mieli podobne podejście do tego święta. Taką mentalnością charakteryzują się szczególnie ludzie na wsiach czy małych miasteczkach, w których ludzie znają się. W dużych miastach nie zwraca się uwagi na stroje czy wystrój grobów. Każdy ubiera się normalnie, ważne by schludnie.Sama zwykle idę ubrana skromniej i wygodniej, że względu na kwiaty które zwykle jeszcze donoszę. Spotykam ludzi w dresach i w tym co w zwykły dzień na ulicach. Moda na odświętne ubrania tylko w niedzielę czy święta w miastach dawno zanikła.
Komercjalizacja od dawna dotyczy wszystkich świąt. W sklepach teraz już pojawiają się bombki i choinki. Takie czasy.

W pytaniu chodziło o przeżycia duchowe i tradycję związaną z tymi świętami, a ta różni się nawet w obrębie naszego kraju. Przychodzi moda na dawne zwyczaje typu Dziady. Halloween wywodzi się z Ameryki, a konkretnie od Celtów, którzy poprzez irlandzkich emigrantów został przywieziony do Ameryki.
Chodzi w nim o odstraszanie duchów.Podobne zwyczaje stosuje się w wielu krajach.Natomiast w innych krajach zaprasza się dusze kusząc poczęstunkiem.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Ankol18 » 07 lis 2016, 22:38

Ja nie mam nic do Halloween, ale znam osoby, które zdecydowanie nie są za propagowaniem tego święta w Polsce. Nie każdy może tak do końca wie na czym polega tradycja Halloween. Otóż jak wyżej wspomniała Elie, Celtowie wierzyli, że w Święto Zmarłych duchy mogą łatwiej przedostać się do świata żywych. Dlatego też do swoich domów zapraszano nieżyjących przodków. Jednak trzeba było liczyć się również z tym, że będą chciały nas odwiedzić złe duchy, które trzeba było jakoś odstraszyć. Stąd wziął się zwyczaj przebierania się w straszne kostiumy.

Jak obchodzi się Wszystkich Świętych u mnie? Tak jak w większości polskich wsi i miast, czyli idziemy do kościoła, potem na cmentarz pomodlić się, zapalić znicze...
Wiadomo, co kraj to obyczaj. Elie pisała o kuszeniu dusz poczęstunkiem.. Tak jest na Słowacji, w Dzień Zaduszny, a konkretnie w noc zaduszkową zostawia się na stole jedzenie, aby zmarli, którzy przyjdą odwiedzić dom, mogli się pożywić, gdy będą zmęczeni i głodni.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej

Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Wróć do Rozważania ogólne