Szowinizm - analiza psychologiczna szowinisty

Szowinizm - analiza psychologiczna szowinisty

Postautor: Elie » 08 paź 2018, 13:55

Szowinizm – precyzyjnie rzecz ujmując to postawa bezkrytycznej gloryfikacji, uwielbienia, własnego gatunku, grupy społecznej, narodu, rasy, płci, połączoną z niechęcią czy nawet pogardą wobec innych grup, mniejszości.

Z szowinizmem spotykamy się bardzo często nawet nie wiedząc o tym, że mamy prawo się bronić - w tym w sądownie.
Do poruszenia tego tematu skłoniła mnie postawa dziennikarza oraz post jednego z Użytkowników zawierający pogardliwe określenie kobiet, które są na początku drogi nauki wróżenia, etc.

Sołtysik w kontrowersyjnym wywiadzie porównał żonę do gadżetu
Sołtysik w wywiadzie opowiadał o największych "atrybutach męskości".Andrzej Sołtysik to znany dziennikarz TVN, który wraz z Anną Kalczyńską prowadzi poranny program "Dzień Dobry TVN". Dziennikarz znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, szczególnie dotyczących życia prywatnego. Andrzej Sołtysik o żonach
Tym razem Sołtysik udzielił wywiadu agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, gdzie opowiedział o największych "atrybutach męskości". Choć wydawałoby się, że to bezpieczny temat, odpowiedź dziennikarza może wydawać się wyjątkowo kontrowersyjna. Jaki jest najbardziej charakterystyczny gadżet według Sołtysika?

Dobrze ubrana żona to jest element bardzo ważny, mówię serio, a poza tym jeśli chodzi o mnie, to najbardziej męskim gadżetem dla mnie jednak pozostaje samochód - powiedział.

Jak powiedział dziennikarz, ważnym gadżetem jest również zegarek, który nie wychodzi z mody.

Zegarek na odpowiednią porę, odpowiednią okazję i na odpowiedni nastrój, bo to wszystko, mimo że to są bardzo cechy zewnętrze, to jednak pomagają w pozytywnym nastawieniu się do trudnego dnia - wyznał.

Myślicie, że to jedynie niefortunne przejęzyczenie?

Źródło - https://www.chillizet.pl/News/Andrzej-S ... 1605?=push
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Najważniejsze w życiu nie jest to co zdobędziesz – ale to w jaki sposób zdobywanie tego – zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2076 razy
Otrzymał podziękowań: 1862 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Szowinizm - analiza psychologiczna szowinisty

Postautor: Elie » 08 paź 2018, 14:05

I drugi przykład z naszego forum; pytanie-poczatkujacej-o-interpretacje-t46363.html#p1015737
Ejbert » 30 wrz 2018 15:54

Indywidualna ekspresja twórcy danej talii niekoniecznie jest zdolna przekazać istotną symbolikę tarota, coraz częściej spotyka się różnego rodzaju ozdóbki i wtręty, które rozpraszają umysł zamiast pomóc mu w zrozumieniu kluczowego, archetypowego przesłania karty, jeśli do tego doda się nieudolne syntetyzowanie różnych symboli i tradycji ezoterycznych, to jasnym się staje, dlaczego Tarot - potężne narzędzie wróżebne (ale nie tylko!) stał się tarotem - pospolitą talią, za którą może złapać się każdy garkotłuk i pleść takie androny, jakie mu tylko ślina na język przyniesie. Bez obrazy za garkotłuka - chodzi mi o to, że kiedyś Tarot był systemem elitarnym, tzn. dostępnym nielicznym i tylko osoby, które poświęciły się jego zgłębianiu rozumiały jego głęboki przekaz, były to osoby wiedzące. A teraz tak nie jest. Teraz tarota używa się nie po to, by odnaleźć odpowiedź w ważnych kwestiach życiowych, osobistych, dotyczących własnego wnętrza i relacji ze światem zewnętrznym, ale po to, by odpowiedział na takie pierdoły jak to, czy "uda mi się ciasto"... Sic! I to jest po prostu profanacja tych kart i ich możliwości. Więc jakie jest traktowanie Tarota taka jest jego odpowiedź.
Nie jestem tarotowym ekspertem, lecz zdążyłem się zorientować, że jak się nie traktuje kart poważnie, to one będą odpowiadać z poziomu magla i niczego więcej z siebie nie dadzą. Oczywiście dar odczytu nie jest darem powszechnym, jednak naprawdę ważne jest, do czego kart się używa. Bo co jest dopuszczalne na etapie ćwiczeń nie przystoi na etapie zaawansowanym.

Na moje zapytanie ;
Elie » 30 wrz 2018 20:21

za którą może złapać się każdy garkotłuk

Przepraszam, kim jest garkotłuk zaloty

Otrzymałam następującą odpowiedź;
Ejbert » 01 paź 2018 03:03

Elie pisze:
za którą może złapać się każdy garkotłuk

Przepraszam, kim jest garkotłuk zaloty

Garkotłuk to funkcjonująca niegdyś nazwa, określająca osobę prymitywną, służącą. I nie w tym znaczeniu to napisałem, tylko w tym: termin ten dziś bywa używany do określenia ignorantów, czyli osób nie mających większego pojęcia o danym temacie, lecz zabierającym głos w dyskusjach (lub działaniach), na których się nie znają. Jest to tak zwana "gawiedź", która łyka i bezkrytycznie wierzy w to co się jej serwuje, np. w horoskopy gazetowe oraz wszelkie inne "bezcenne" a de facto bezwartościowe i/ lub błędne informacje, które wynajdzie (najczęściej w sieci, np. na pseudoezoterycznych, pseudonaukowych blogach / stronach czy w brukowcach, poogląda na yotubie, wyczyta w książkach /przykładowo o magii - zęby bolą od czytania tych głupot/ ).
Własne myślenie zawsze było w cenie, ale teraz jest już na wagę złota, jest bezcenne, bo to niestety wielka rzadkość. Nie miejsce tu na roztrząsanie czemu tak się dzieje, to obszerny temat, jednak jak widzę poziom schamienia obyczajów i zidiocenia umysłów, to... ech, szkoda gadać.

Moje pytanie - czy też tak jak ja uważacie, że każda osoba, niezależnie od wykształcenia, pozycji społecznej, wieku, etc. ma prawo rozpocząć naukę tarota oraz zdobywać inną wiedzę....... czy nie ?
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Najważniejsze w życiu nie jest to co zdobędziesz – ale to w jaki sposób zdobywanie tego – zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2076 razy
Otrzymał podziękowań: 1862 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Typy psychologiczne