Sztuka zapamiętywania snów.

Sztuka zapamiętywania snów.

Postautor: Nut » 02 sie 2018, 17:17

Sztuka zapamiętywania snów

Jakże często budzimy się zadowoleni, bo mieliśmy wspaniały al­bo ważny sen i zaraz potem zapominamy, co się nam śniło. Dobra wiadomość: można nauczyć się dokładnego zapamiętywania snów, a pierwsze szczegóły zapamiętać już pierwszej nocy. Technika zapa­miętywania snów to rodzaj autohipnozy - tuż przed zaśnięciem trze­ba silnie zasugerować swojemu umysłowi pewne rzeczy. Ten stan półsnu - zwany też stanem na granicy snu - powoduje, że mózg jest bardziej podatny na sugestie. Uważa się powszechnie, że pewne potrawy wywołują nocne koszmary. Z relacji niektórych osób wynika, że wypicie mleka czy zjedzenie sera przed snem niesie za sobą intensywniejsze marzenia senne, niekoniecznie koszmary. Z kolei potrawy doprowadzające do niestrawności, zjedzone na noc mogą powodować dziwne sny, a w zasadzie pseudo sny. Niestrawność sprawia, że nie śpimy, ale tkwimy w niekomfortowym stanie na granicy snu. Jesteśmy wówczas nieco bardziej świadomi i dlatego pamiętamy swoje sny czy myśli.
Na technikę zapamiętywania snów składają się cztery proste kro­ki.

1. Przyszykowanie się do snu. Trzeba zrelaksować się na tyle, na ile to możliwe. Dobrze przed snem poćwiczyć rozciąganie lub jogę i pomedytować, aby oczyścić umysł i przygotować go na sugestie. Można wziąć ciepłą, pachnącą kąpiel. Co do jedzenia, to przed snem wolno (ale nie trzeba) jeść, a nawet można poeksperymentować, po jakich potrawach mamy jakie sny i czy na czczo są one inne. Koło łóżka kładziemy coś do pisania i notes oraz ewentualnie dyktafon.


2. Programowanie. To najważniejsza część wieczoru. Kiedy już prawie zasypiamy, powtarzamy sobie wciąż i wciąż, że zapamiętamy z dzisiejszej nocy i będziemy się budzić po każdym z nich, by sporządzić notatki. Jeśli nie mamy ochoty na powtarzanie, możemy nagrać sobie taśmę z odpowiednimi sugestiami i odtwarzać aż za­śniemy. Nagranie powinno trwać co najmniej pół godziny.

3 Notowanie. To również niezwykle istotny element. Kiedy na­uczymy się budzić po każdym śnie, powinniśmy szczegółowo spisać wszystko, co zapamiętaliśmy. Zanotujmy, czy sen był czarno-biały, czy kolorowy, a jeśli chcemy - narysujmy przedmioty ze snu lub nagrajmy ustny raport. Po to właśnie przy łóżku trzeba zawsze trzy­mać notes i coś do pisania. Uważajmy, by nie zasnąć z długopisem w ręce, bo możemy się nim ukłuć. Po zanotowaniu snu śpimy dalej, a jeśli przyśni nam się coś jeszcze, znowu to zapisujemy.

4. Przegląd całej nocy. Rano przychodzi pora na podsumowanie. Będziemy zdumieni, ile snów się nam przyśniło w ciągu jednej nocy. Może ich być nawet kilkanaście. Każdemu z nas śni się co noc wiele różnych rzeczy, po prostu rzadko kiedy to pamiętamy (zwłaszcza te, które przyśnią się nam jako pierwsze). Zaznaczmy, które ze snów były najbardziej wyraziste, by potem móc przyjrzeć się bliżej, czy mieliśmy projekcje astralne i czego one dotyczyły.

zaczerpnięte z - Alan Abyss - Księga magii i zaklęć
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2575
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 494 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Droga życia: 0

Re: Sztuka zapamiętywania snów.

Postautor: Magus » 16 sie 2018, 11:34

Po przebudzeniu nie można otwierać oczu i patrzeć w okno.Pomyśleć chwilę co się nam śniło. U mnie się to sprawdza.
Człowiek, który nie przeszedł piekła swych namiętności, nigdy ich też nie przezwycięży. Zamieszkują one gdzieś w sąsiedztwie i nim się obejrzy, już wybucha płomień, który w okamgnieniu przenosi się na jego własne domostwo. Jeżeli ze zbyt wielu rzeczy się rezygnuje, zaniedbuje je i o nich niejako zapomina, powstaje niebezpieczeństwo, że to, czego zaniechaliśmy i cośmy zaniedbali, powróci ze zdwojoną siłą.

Carl Gustav Jung (z książki Wspomnienia, sny, myśli)
Awatar użytkownika
Magus
Niewymowny
 
Posty: 191
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:20
Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Re: Sztuka zapamiętywania snów.

Postautor: Smoczyca » 16 sie 2018, 19:25

Zgadzam się z tym nie patrzeniem w okno po przebudzeniu.
W moim przypadku, jeśli tak zrobię to na 100% zapomnę co mi się śniło niezależnie jak wyraźny był sen
Wszystko się zmienia jeśli powiesz to głośno.
Smoczyca
 
Posty: 71
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:16
Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 5


Wróć do Stany naszego umysłu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości