Szwedzki rytuał Årsgång

Szwedzki rytuał Årsgång

Postautor: VesperLynd » 03 lip 2018, 14:37

Årsgång w dosłownym tłumaczeniu to spacer roku (År to rok, gång to spacer). Odprawiany jest po to, aby ujrzeć, co może przydarzyć się w nowym roku. Jest to niezwykły rytuał z XIX wieku odprawiany zazwyczaj w Sylwestra (chociaż można wybrać inny dzień około bożonarodzeniowy) w regionie Småland, polegający na zamknięciu się przez cały dzień w ciemnym pokoju bez jedzenia i picia. Poświęca się ten czas na medytacje, modlitwy i rozmyślania. Nie wolno z nikim rozmawiać ani zobaczyć światła. Równo o północy wychodzi się z domu i idzie na "Årsgång" w kierunku cmentarza. W trakcie tego spaceru można było ujrzeć różne istoty i każda z nich oznaczała co innego: krasnoludy uprawiające pola oznaczały rok urodzaju; dźwięk ścinanych drzew lub widok uzbrojonych ludzi oznaczał wojnę; widok nowych grobów na cmentarzu oznaczał plagę i choroby. Gdy ktoś odprawił Årsgång siedem lat z rzędu, spotykał na swojej drodze jeźdźca z nożem (runkavle) w ustach. Jeśli było się odpowiednio silnym i odważnym, można było wyrwać runkavle z ust jeźdźca i dzięki temu posiąść wiedzę na temat przyszłości bez konieczności odbywania rytuału.
(opis i obrazek - Wikipedia i wiedza własna)

Obrazek
have courage & be kind

Awatar użytkownika
VesperLynd
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 6

Re: Szwedzki rytuał Årsgång

Postautor: Elie » 16 sie 2018, 17:59

https://danielolsen.bandcamp.com/track/rsg-ng

Bazując na tej zapomnianej już tradycji studio Simogo w 2013 roku wypuściło na rynek Apple swoją czwartą już grę nazwaną Year Walk.

O tym jak martwy folklor uratowano od zapomnienia. Year Walk

https://gameplay.pl/news.asp?ID=83818
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2086 razy
Otrzymał podziękowań: 1883 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Nut » 17 sie 2018, 12:51

Tradycja warta przypomnienia. Może i gra mnie zainteresuje chociaż nie przepadam za grami.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 464 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Droga życia: 0

Postautor: VesperLynd » 23 sie 2018, 20:26

Sama w nią nie grałam, ale swego czasu pasjami oglądałam filmy na yt, gdzie grano w różne gry i je komentowano. To właśnie na jednym z kanałów zobaczyłam tę grę - zrobiła na mnie ogromne wrażenie, jest bardzo klimatyczna i wciągająca.
have courage & be kind
Awatar użytkownika
VesperLynd
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 6

Wróć do Rytuały