TORA

TORA

Postautor: Piko » 13 cze 2018, 12:05

Co oznacza TORA ?

Obrazek

Tora (hebr., dosł.: Nauczanie, Pouczenie; jid. Tojre) – podstawowe pojęcie żydowskiej religii.

W najwęższym, podstawowym sensie, jest to Pięcioksiąg Mojżeszowy
(hebr. Chamisza Chumsze(j) Tora; Chumasz; jid. Chumesz), czyli pierwsza część Biblii Hebrajskiej (BH), obejmująca Księgi:
Rodzaju (hebr. Be-reszit),
Wyjścia (hebr. Szmot),
Kapłańską (hebr. Wa-jikra),
Liczb (hebr. Be-midbar),
Powtórzonego Prawa (hebr. D(e)warim). W szerszym sensie jest to cała BH, zw. w chrześcijaństwie Starym Testamentem, a w jeszcze szerszym – tradycyjne prawo religijne (halacha) i cała literatura rabiniczna.

Zwój Tory (hebr. Sefer Tora; jid. Sejfertojre) z wypisanym – zgodnie ze starożytną tradycją – tekstem Pięcioksięgu jest najświętszym obiektem rytualnym judaizmu; w czasie modlitw zbiorowych odczytuje się z niego kolejne fragmenty, co tydzień inne, i w ten sposób cały tekst jest w ciągu roku publicznie recytowany w synagodze (por.: parasza; Tory czytanie).
Przy pokazywaniu podniesionego rodału śpiewa się:
„Oto Tora, którą Mojżesz przedłożył dzieciom Izraela” (Pwt 4,44).
Termin T. tłumaczy się nieraz jako „Prawo” lub „Zakon”, ale ma on znacznie szersze znaczenie.

Komentarz do czytania bibl. nazywa się „słowem Tory” (hebr. d(e)war Tora), a szkołę dającą podstawy wiedzy religijnej zwie się talmud-torą. Wedle tradycji rabinicznej, T. to najistotniejsza mądrość; według przedwiecznej T. miało następować stworzenie świata. T. jest łącznikiem między Bogiem a światem; jest nośnikiem objawienia.

Według tradycji, jest „Torą z Niebios” (hebr. Tora min ha-Szam(m)ajim); Mojżeszowi objawiony został nie tylko Dekalog, ale cały tekst Pięcioksięgu. Ta teza rozumiana była dosłownie i tak nadal czynią ultraortodoksyjni Żydzi. Zarazem tradycja zawiera niedosłowną wykładnię tezy, że wszystkie komentarze i późniejsze rozstrzygnięcia, zostały objawione Mojżeszowi; w Talmudzie występuje opinia, że dotyczy to nawet pytań, które zadają pilni uczniowie.
Od T. Pisanej (Spisanej; hebr. Tora sze-bi-chtaw; jid. Tojre-szebiksaw) nieodłączna jest T. Ustna (hebr. Tora sze-be-al pe; jid. Tojre-szebalpe), czyli rozwinięcia i komentarze, przekazywane w ramach ustnej tradycji i spisane potem w Misznie oraz Talmudzie.
Opracowywanie prawa religijnego i głębszego rozumienia objawienia ciągle trwa. T. jest na ustach, bo jest tradycją żywą – w niej zakotwiczona jest wszelka religijna aktywność Żydów.
(Zob. też np.: ace(j) chajim; aron (ha-)kodesz; baal kore; Błogosławieństwo Tory; chatan Be-reszit; chatan Tora; haftara; korona na Torę; mat(t)an Tora; Miszne Tora; napierśnik; Prawo Mojżeszowe; rim(m)onim; Simchat Tora; sofer; sukienka na Torę; tarcza na Torę; Tochacha; Tora wa-Awoda; wskazówka do Tory; Zugot)

Autor hasła: Stanisław Krajewski

Źródło:http://www.jhi.pl/psj/Tora


Napis TORA występuje na kartach : Arcykapłanki i Koła Fortuny w talii tarota RIDER WAITE

ObrazekObrazek
https://www.youtube.com/watch?v=fKopy74weus
https://i.pinimg.com/564x/5c/4c/57/5c4c ... 190f44.jpgCzasem twoje słowa są nieopatrznie zrozumiane i co wtedy ...
---------

nie wróże

Awatar użytkownika
Piko
Rozmowny
 
Posty: 560
Rejestracja: 20 mar 2018, 23:01
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 176 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 2

Re: TORA

Postautor: Elie » 13 cze 2018, 13:03

Mam Torę. W wolniejszej chwili zrobię lepsze zdjęcia.Wstęp do Tory również sfotografuję.
Torę czyta się od "tył" - tak jest napisana.

35146426_1674133549369519_8310375810653487104_n (1).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: TORA

Postautor: Elie » 16 cze 2018, 10:25

Torę czyta się od "tył" - tak jest napisana.


Małe sprostowanie. Torę czyta się nie od tył, tylko od prawej do lewej, tak jak pismo hebrajskie.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: TORA

Postautor: Brigit » 16 cze 2018, 13:24

Torę czyta się nie od tył, tylko od prawej do lewej, tak jak pismo hebrajskie.


Słowo „tora” pochodzi od hebrajskiego toráh i można je tłumaczyć na „pouczenie”, „nauka” albo „prawo” * (Przysłów 1:8; 3:1; 28:4). Poniżej podano przykłady użycia tego słowa w Biblii:

Toráh często odnosi się do pięciu pierwszych ksiąg Biblii — Rodzaju, Wyjścia, Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa. Inna nazwa to Pentateuch (Pięcioksiąg), od greckiego słowa oznaczającego „pięć zwojów”. Torę spisał Mojżesz, dlatego nazywa się ją też „księgą Prawa Mojżeszowego” ​(Jozuego 8:31; Nehemiasza 8:1). Najwyraźniej była to jedna księga, ale później została podzielona, żeby łatwiej było z niej korzystać.

Słowo toráh może też oznaczać prawa dane Izraelowi w jakiejś konkretnej dziedzinie, na przykład „prawo [toráh] dotyczące daru ofiarnego za grzech”, „prawo dotyczące trądu” czy „prawo dotyczące nazirejczyka” ​(Kapłańska 6:25; 14:57; Liczb 6:13).

Toráh czasami odnosi się do pouczania i nauki, których źródłem są rodzice, mądrzy ludzie albo sam Bóg (Przysłów 1:8; 3:1; 13:14; Izajasza 2:3).


Prawdziwą miarą człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani to, jak wysoką pozycję potrafi człowiek osiągnąć na tym szalonym świecie. Nie, prawdziwą miarą człowieczeństwa jest to, jak szybko potrafi on reagować na potrzeby innych i jak wiele daje z siebie.
Anthony Peake
Awatar użytkownika
Brigit
Niewymowny
 
Posty: 166
Rejestracja: 09 paź 2017, 09:43
Podziękował : 110 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Tora

Postautor: Piko » 21 cze 2018, 10:24

Tora [hebr., ‘nauka’, ‘pouczenie’, ‘prawo’]:
1) W węższym znaczeniu nazwa Pięcioksięgu Mojżesza (w języku hebrajskim Chumasz, w gr. Pentateuch), czyli 5 początkowych ksiąg Starego Testamentu (Biblii hebrajskiej); są to: Księga Rodzaju lub Księga Początku (Bereszit), Księga Wyjścia (Szemot), Księga Kapłańska (Wajjikra), Księga Liczb (Bamidbar), Księga Powtórzonego Prawa (Dewarim). Księgi te zawierają zarys dziejów ludzkości, począwszy od stworzenia świata, fabularyzowaną relację o życiu Mojżesza, wyjściu Izraelitów z Egiptu, przymierzu zawartym z Bogiem na Synaju oraz o wędrówkach Izraelitów aż do śmierci Mojżesza; włączono do nich zachowane przepisy prawa społecznego i religijnego dawnego Izraela oraz zarządzenia i przepisy dotyczące kultu. Według badaczy proces powstawania i redagowania T. trwał wiele wieków (niektóre opowieści i przepisy prawne pochodzą prawdopodobnie z czasów przedmojżeszowych); ważnym etapem były redakcje: deuteronomiczna z VII w. p.n.e. (Deuteronomium — wywodząca się z języka greckiego nazwa Księgi Powtórzonego Prawa), redakcja związana z reformą religijną króla Jozjasza (622–621 p.n.e.) oraz redakcja z przełomu VI i V w. p.n.e., zw. kapłańską (po doświadczeniach Żydów w niewoli babilońskiej); ustalenie kanonu T., czyli Prawa, nastąpiło prawdopodobnie ok. V–IV w. p.n.e. Dla wyznawców judaizmu T. to najważniejsze objawienie, księga święta, normatywna podstawa całokształtu życia religijnego i społecznego jednostki oraz całej wspólnoty wyznawców judaizmu, a jej tekst nie może ulegać żadnym zmianom.

2) W szerszym znaczeniu nazwa „Tora” odnosi się do całego Starego Testamentu, a w najszerszym — do całości tradycji żydowskiej; tradycja ta składa się bowiem z Prawa pisanego (tora sze-bi-chtaw), zawartego w Biblii hebrajskiej, oraz Prawa ustnego (tora sze-be-al pe), przekazanego w Talmudzie; wg tradycji rabinicznej obydwa Prawa Bóg miał objawić Mojżeszowi jednocześnie i oba są równie ważne.

3) Sefer Tora, hebrajska to nazwa zwoju, na którym jest spisany Pięcioksiąg przechowywany w synagogach; zwoje T. są nawinięte na 2 wałki (zw. ejc chaim), często wykonywane z cennego drewna; części wystające poza pergamin są zazwyczaj bogato zdobione rzeźbą i inkrustacją; rolki T. związuje się długim, wąskim pasem materiału, zw. wstęgą, zdobionym haftem. Sefer Torę, okrytą pokrowcem, zw. sukienką (meil), i przystrojoną ozdobami ze szlachetnych metali (klej kodesz), przechowuje się w świętej skrzyni (aron ha-kodesz).

4) Simchat Tora [hebr, ‘radość Tory’], to uroczysta ceremonia w synagodze, związana z zakończeniem rocznego cyklu czytania; odbywa się następnego dnia po święcie Sukot: podczas radosnej procesji (połączonej ze śpiewem i tańcami) mężczyźni obnoszą zwoje T. siedmiokrotnie wokół synagogi.

Źródło:https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Tora;4010278.html
https://www.youtube.com/watch?v=fKopy74weus
https://i.pinimg.com/564x/5c/4c/57/5c4c ... 190f44.jpgCzasem twoje słowa są nieopatrznie zrozumiane i co wtedy ...
---------

nie wróże

Awatar użytkownika
Piko
Rozmowny
 
Posty: 560
Rejestracja: 20 mar 2018, 23:01
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 176 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 2


Wróć do Religie wierzenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości