Tradycje mikołajkowe z całego świata

Tradycje mikołajkowe z całego świata

Postautor: Iza74 » 30 lis 2019, 12:45

Obrazek
Obrazek
Mikołajki to polska nazwa święta obchodzonego ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry. W kościele katolickim i prawosławnym są one obchodzone co roku 6 grudnia. Co ciekawe, aż do XIX wieku był to dzień wolny od pracy.
Dopiero w 1969 roku kościół katolicki uznał ten dzień jedynie za wspomnienie dowolne.
W wigilię Mikołajek, tradycyjnie, osoba przebrana za Mikołaja obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj robią to rodzice, kładąc dzieciom w nocy pod poduszki ich wymarzone zabawki i słodycze. Z czasem, na przestrzeni XIX i XX wieku, święty Mikołaj został przekształcony w baśniową postać, niezwykle popularną w kulturze masowej.

Tego dnia również w przedszkolach i szkołach podstawowych organizowane są mini Mikołajki. Przebrany święty Mikołaj przychodzi niespodziewanie i obdarowuje każde dziecko z osobna małym prezentem. Na jego cześć najmłodsi organizują także liczne przedstawienia. Podobne zwyczaje można zauważyć na terenie Niemiec, Belgii, Austrii oraz Holandii, w której często wystawiano buty przy kominku, aby właśnie tam Mikołaj zostawił prezent. Zaś w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych.

Ale dlaczego akurat dzieci? Otóż w średniowiecznej Europie przyjęło się, że święty Mikołaj jest patronem najmłodszych. Co ciekawe, na wyspach brytyjskich przez kilka stuleci utrzymywał się rytuał wynoszenia dyrektora ze szkoły 6 grudnia. Tego dnia władzę przejmowały dzieci.
Pomimo niektórych różnic Mikołaj praktycznie w każdym miejscu świata wygląda podobnie. Jego atrybutem jest m.in. siwa broda, długa, czerwona szata oraz pastorał.

Legendy o świętym Mikołaju
Jak czytamy na Wikipedii, zwyczaj wręczania dzieciom prezentów wywodzi się ze średniowiecza. Otóż "Najbardziej znana była (...) opowieść o trzech córkach.

Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami".

wg gazety krakowskiej
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1943
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Wróć do Obrzędy i święta ludowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości