tranzyty i progresje

tranzyty i progresje

Postautor: szamka » 17 mar 2015, 21:57

Przepowiadanie przyszłości

Od wieków ludzie starali się znaleźć sposób na przepowiadanie przyszłości. Rzeczywistość, w której żyjemy jest jednak niezwykle skomplikowana co czyni przewidywanie biegu wydarzeń bardzo trudnym.

Przełom pojawił się gdy ludzie zrozumieli głębię prawdy drzemiącą w stwierdzeniu:
"Jak na Niebie tak i na Ziemi."

Zaczęto porównywać położenia planet na tle zodiaku z wydarzeniami rozgrywającymi się na Ziemi. W ten sposób powstała astrologia, która uczy w jaki sposób interpretować znaki na niebie.
Kolejnym przełomem była nauka przewidywania położenia planet. Okazało się to znacznie łatwiejsze od przewidywania biegu wydarzeń na Ziemi bezpośrednio. Tak więc ludzie odkryli sposób na zmniejszenie trudności dzielących nas od przepowiadania przyszłości: należy najpierw dowiedzieć się jak ustawią się planety w pewnym przyszłym momencie, który nas interesuje, a następnie zinterpretować je wyłaniając znaczenia odnoszące się do naszego życia.


Planety w przyszłości

Istnieje kilka sposobów wyznaczania położenia planet w przyszłości używanych w astrologii. Najważniejsze to tranzyty i progresje. Aby zinterpretować powstały w ten sposób horoskop należy rozpatrywać aspekty jakie tworzą tranzytujące planety, bądź planety w progresji z położeniem planet w horoskopie urodzeniowym. Nieco mniejsze znaczenie mają aspekty między planetami tranzytującymi czy w progresjach i to jedynie w przypadku gdy potwierdzenie danego oddziaływania można znaleźć w horoskopie urodzeniowym. Podstawowa zasada astrologii prognostycznej jest bowiem następująca: nie zdarzy się nic co nie jest zapowiedziane w horoskopie urodzeniowym.


Tranzyty

Tranzyty polegają na rozpatrzeniu rzeczywistego położenia planet w chwili, na którą wyznacza się prognozę astrologiczną i porównaniu go z położeniem w horoskopie urodzinowym. Ważne są przejścia planet przez specjalne punkty horoskopu, takie jak Ascendent oraz wchodzenie planet tranzytujących w aspekty z planetami w horoskopie urodzinowym. Ważne są również momenty przejścia planet z jednego znaku zodiaku do innego. Tranzyty związane są z zewnętrznymi okolicznościami, które są od nas niezależne i pozwalają na ujawnienie się potencjałów, które obecne są w naszym horoskopie urodzeniowym. Przykładowo pozytywny aspekt tranzytującego Jowisza , symbolizującego rozwój i ekspansję do urodzinowego położenia planety Wenus może zwiastować rozszerzenie kontaktów towarzyskich, poznanie nowej osoby, również takiej, do której zapałamy uczuciem.


Progresje

Progresje wykorzystują nie rzeczywisty, lecz symboliczny ruch planet, aby odkryć przyszłe zmiany tego co dzieje się we wnętrzu ludzkiego umysłu i duszy. Istnieje kilka różnych sposobów wyznaczenia progresji na podstawie horoskopu urodzeniowego. Jedna z najpopularniejszych, zwana progresjami sekundarnymi korzysta z symbolicznego powiązania ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi z rocznym obiegiem Ziemi dookoła Słońca. W ciągu jednej doby wszystkie znaki zodiaku wschodzą po kolei nad wschodnią częścią horyzontu. Oznacza to, że w ciągu jednej doby całe niebo przesuwa się nad każdym miejscem na Ziemi. Słońce w swoim pozornym ruchu po zodiaku, spowodowanym ruchem Ziemi po orbicie, potrzebuje roku na przejście wszystkich znaków zodiaku. Odpowiedniość ta stanowi źródło symbolicznego powiązania jednego dnia z okresem jednego roku.

W progresjach sekundarnych w celu wyznaczenia prognozy na pewien (na przykład trzydziesty) rok życia, oblicza się położenia planet w odpowiadającym (w przykładzie w trzydziestym) dniu po urodzeniu. Następnie rozważa się aspekty jakie tworzą planety w progresjach do planet w horoskopie urodzeniowym, przejścia planet do innych znaków zodiaku i inne momenty przełomowe. W odróżnieniu od tranzytów ujawniających okoliczności zewnętrzne, od nas niezależne, progresje mówią o wewnętrznych trendach, zmianach postaw i sposobach przeżywania okliczności życiowych.
Tinna
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 350
Rejestracja: 03 wrz 2014, 08:16
Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Wróć do Zbiorczy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość