Strona 1 z 2

Rozkład; Analiza Freuda

Post: 14 cze 2018, 14:26
autor: Elie
TYLKO DLA AKTYWNYCH UŻYTKOWNIKÓW + DLA TYCH CO SAMI POSTARAJĄ SIĘ ZINTERPRETOWAĆ KARTY


Jesteś gotowy, by położyć się na kozetce u psychoanalityka ? :cool:
Wykorzystując kluczowe terminy oraz główne koncepcje freudowskiej psychoanalizy jako trampolinę, ten rozkład przygląda się tajemnicom, które tworzą złożoną i cudowną istotę czytającą te słowa.

Rozkład kart
Natura uwielbia pary. Poniższy rozkład posługuje się zestawieniami, aby porównać i skontrastować ze sobą różne aspekty osobowości.
"Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało
Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem" - powiedział sto lat temu Carl Gustaw Jung. Od tego czasu badania naukowe obaliły wiele psychologicznych teorii, jednak wprowadzone przez Junga pojęcia nieświadomości trwa stale się rozwijając.Umysł każdego człowieka składa się z przynajmniej dwóch integralnych części: świadomej i nieświadomej.

Umysł świadomy kojarzony jest z korą mózgową i lewą półkulą mózgu, umysł nieświadomy lokalizuje się w głębszych, starszych częściach mózgu: tzw. mózgu ssaczym i gadzim.

Umysł świadomy jest odpowiedzialny za myślenie racjonalne, działa jednowątkowo tzn. w danej chwili jego uwaga może się skupiać na bardzo wąskim obszarze rzeczywistości i przetwarza na raz tylko małe porcje informacji (1-4 jednocześnie). Pamięć świadoma jest krótkoterminowa i mało pojemna. Umysł świadomy identyfikuje informacje w czasie, rozróżniając przeszłość przyszłość i teraźniejszość.

Umysł nieświadomy zawiera w sobie wszystkie doświadczenia z całego życia, przetwarza holistycznie informacje (ok. 20 tys. jednocześnie), zarządza wszystkimi funkcjami organizmu, sprawuje kontrolę nad ciałem i wszystkimi zmysłami. Procesy te działają wielowątkowo i niezależnie od siebie - „w tle”procesów świadomych.
W obszarach nieświadomych umysłu mieści się pojemna (być może nieskończenie pojemna) i długoterminowa pamięć. Utracone przez świadomość informacje pozostają w obszarach nieświadomych (zapominanie). Przypominanie polega na ponownym uświadomieniu informacji znajdującej się w obszarach nieświadomych.
Nie zna pojęć czasu (nie rozróżnia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości). Nie osądza ani nie rozumuje. Umysł nieświadomy zachowuje się jak posłuszny niewolnik automatycznie reagując na komendy. Jest źródłem wyobraźni i twórczości.
Umysł nieświadomy rozumie język w bardzo prosty sposób.: nie rozumie czasu, zaprzeczeń, trybów warunkowych, nie rozumie gramatyki, nie rozumie żartów.

Umysł nieświadomy informuje umysł świadomy (na poziomie odczuć i wrażeń), że pojawiły się nowe dane, zgodnie z którymi należy działać. Komunikacja między umysłem świadomym i nieświadomym może się odbywać przez emocje, wrażenia zmysłowe i symbole, bajki, metafory, sztukę oraz poprzez sny i naturalne sygnały ciała.

Świadomość i nieświadomość cały czas współpracują i obie podlegają zmianom. Zmiany następują na skutek czynników zewnętrznych np. wychowanie, doświadczenia życiowe lub wewnętrznych np. poprzez uświadamianie.


“To co sobie uświadamiasz, to także kontrolujesz; to czego sobie nie uświadamiasz,
kontroluje ciebie. Jesteśmy niewolnikami tego, czego sobie nie uświadamiamy.


Jeśli coś sobie uświadomisz, uwolnisz się od tego. To coś jest oczywiście nadal w tobie,
jednak nie stanowi dla ciebie przeszkody: nie kontroluje cię, nie zniewala. I na tym polega podstawowa różnica.”

Antony de Mello “Przebudzenie”


Przedświadomość (niem. das Vorbewusste) – termin wprowadzony do psychoanalizy przez Sigmunda Freuda jako określenie granicznej sfery psychiki między świadomością a nieświadomością. Obejmuje ona treści niebędące obecnie w polu świadomości (treści stłumione – w przeciwieństwie do treści wypartych, należących do sfery nieświadomości), lecz które mogą być łatwo aktywizowane i powrócić do świadomości.Rozkład zaczerpnięty z tej książki

1 - Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ?

2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ?

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ?
Superego – jedna ze struktur osobowości w modelu psychoanalitycznym, obok ego oraz id.

Superego stanowi wewnętrzną reprezentację wartości moralnych i ideałów uznawanych przez daną społeczność, które przekazywane są dziecku przez rodziców w procesie socjalizacji. Jest to instancja „moralna”, dążąca do doskonałości (w przeciwieństwie do id kierującego się zasadą przyjemności). Główne funkcje superego to hamowanie impulsów id, przekonywanie ego, aby cele realistyczne zastąpiło moralnymi.

Jest to ostatni wykształcający się element osobowości, kształtuje się pod wpływem kar i nagród, stosowanych przez rodziców. To, co wychowawcy aprobują i nagradzają, włączane jest w obręb subsystemu superego – ja idealnego. Sumienie karze, wywołując poczucie winy, ja idealne nagradza, powodując poczucie dumy. Samokontrola zajmuje miejsce kontroli sprawowanej przez rodziców.

Superego jest sferą moralną człowieka.

Superego jest jednym z podstawowych pojęć w psychoanalizie Sigmunda Freuda. W analizie transakcyjnej odpowiednikiem superego jest komponent rodzica


4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ?

5 - Ego; Kim jestem ? EGO

6 - Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień Id

7 - Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ?
Sublimacja (od łac. sublimis, wyniosły[potrzebny przypis]) – w psychologii i psychoanalizie nieświadomy mechanizm obronny; polega na przesunięciu nieakceptowanego popędu na twórczość.

Zygmunt Freud uważał, że cały dorobek kultury jest efektem sublimacji popędu seksualnego. Teraz wiadomo, że istnieją też inne motywacje działań artystycznych.[potrzebny przypis]

Najmłodsza córka Freuda, Anna Freud uznała sublimację za jeden z dojrzałych mechanizmów obronnych obok m.in. tłumienia, altruizmu, humoru.


8 - Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ?

9 - Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ?

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 14 cze 2018, 17:30
autor: Piko
1 Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ? - Król Denarów
Obrazek

2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ? -.Królowa mieczy
Obrazek

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ? - Cesarz
Obrazek

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ? - Rycerz buław
Obrazek

5.Ego; Kim jestem ? - 10 Kielichów
(family man ?)
Obrazek

6. Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień ? - Pustelnik
Obrazek

7.Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ? - IX Denarów
Obrazek

8. Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ? - Król mieczy
Obrazek

9.Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ? - VI Denarów
Obrazek:/

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 14 cze 2018, 18:07
autor: Elie
Mogę prosić dla mnie :0vishenka: f542b21fe6a35
Bez interpretacji.

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 15 cze 2018, 07:04
autor: Piko
Veliax pisze:Mogę prosić dla mnie :0vishenka: f542b21fe6a35
Bez interpretacji.
1 Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego)
VIII Mieczy
Obrazek


2 Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię
Mag
Obrazek

3 Superego; Jaki jest mój główny cel
Giermek denarów
Obrazek

4. Superego; Moja najpilniejsza potrzeba
Świat
Obrazek

5. Ego; Kim jestem
II Buławy
Obrazek

6. Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień
Giermek buław
Obrazek

7. Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego
III Buławy
Obrazek

8. Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność
Słońce
Obrazek

9. Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić
VI Buław
Obrazek


...]

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 15 cze 2018, 10:47
autor: Elie
Rozkład wydaje się być bardziej skomplikowany niż w pierwszej chwili sądziłam :(

Piko pisze:1 Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ? - Król Denarów
Obrazek
Obciąża...czy reprezentuje Ciebie ... to dwie różne sprawy
Jeżeli obciąża, to ja rozumiem jako coś, co masz "na głowie" .Jeżeli tak, to karta może wskazywać na Twojego, wymagającego szefa, na bank któremu jesteś winien kasę - musisz spłacać jakiś kredyt, może chodzić o inne instytucje w których Ty jesteś podwładnym.
W przypadku kiedy karta reprezentuje Ciebie, to inna bajka. Wtedy to Ty masz władzę nad innymi, jesteś szefem twardo stąpającym po ziemi. To Ty musisz podejmować decyzje, które powinny być pozbawione zbędnych emocji, to Ty musisz sprowadzać ludzi na ziemię.


Im dalej w las....
2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ? -.Królowa mieczy
Obrazek
Myśl o kimś czy o czymś zepchnąłeś w nieświadomość i "to coś" domaga się ujawnienia, zaakceptowania, pogodzenia się z tym.Tym kimś może być kobieta już nie młoda, ale inteligentna, elokwentna, przy czym plotkara i po tzw przejściach. Ona "siedzi" w Twojej głowie i domaga się akceptacji z Twojej strony.Raczej nie chodzi o matkę.
Może też chodzić o cechy Królowej Mieczy, które Ty sam posiadasz, tylko sam przed sobą nie chcesz się do nich przyznać. Wychodzi na to, że musisz, w przeciwnym wypadku będą Cię nachodzić w snach.
Chciałam dodać - Osoby wychodzące w karcie Królowej Mieczy są po prostu ciekawskie, muszą wiedzieć co w trawie piszczy, interesują się wszystkim w sposób szczególny.

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ? - Cesarz
Obrazek
Twoim celem jest po prostu władza. Wszystko co robisz zmierza ( przynajmniej powinno) ku osiągnięciu stanowiska pozwalającego panować nad innymi, ich życiem, praktycznie po całości. Karta ostrzega przed nadmiernym despotyzmem.

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ? - Rycerz buław
Obrazek
Potrzeba wynika z potrzeb Twojego organizmu, umysłu. Karta zaleca abyś był po prostu szybszy, wykazał się odwagą.Inaczej Twój cel ( wyżej ) zniknie z zasięgu.Przy czym ostrzega - nie po trupach. :03777:

5.Ego; Kim jestem ? - 10 Kielichów
(family man ?)
Obrazek
Family man... wydaje mi się, że nie o to chodzi. Ty już jesteś, czujesz się człowiekiem spełnionym, szczęśliwym i taką twarz pokazujesz światu.

6. Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień ? - Pustelnik
Obrazek
Id jest określone ( jeśli dobrze zrozumiałam ) albowiem wynika z cech wrodzonych, odziedziczonych, wpojonych w dzieciństwie i nieuświadomionych.Wpojono Ci - siedź cicho i ucz się. A zatem ocb - Twoje Ego ma inne cele, marzenia, potrzeby. Teraz zdobyta wiedza i czas kiedy żyłeś niczym ten Pustelnik, domaga się wykorzystania w praktyczny sposób.Czyli zostać szefem ( sprawiedliwym ), mieć władzę nad ludźmi i ich życiem.Przy czym karty wyżej zalecają użycie (do osiągnięcia celu) więcej energii, wykazanie się szybkością w działaniu.
Tu również sprostowanie - Karta Pustelnik wskazuje na Twoją osobowość, charakter, sposób reagowania. Osoby sygnowane tą kartą tak po prostu reagują - kiedy znudzi czy zniechęci ich coś /ktoś, zamykają się w sobie, uciekają w głąb siebie i analizują, czytają, dokształcają się. Są to wrodzone cechy charakteru.


7.Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ? - IX Denarów
Obrazek
Żeby nie zwariować od nauki, od pędu do kariery ( zaspakajania Twojego Ego) czasem weź na luz i po prostu korzystaj z każdej wolnej chwili i baw się, korzystaj z uciech tego świata, sprawiaj sobie radość, nie kiś kasy na zaś potem :03777:

8. Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ? - Król mieczy
Obrazek
Królami Mieczy bywają lekarze, sędziowie, prawnicy, komornicy. Z zasady są to ludzie bezwzględni z ciętym językiem, używający rozumu, logiki( nie siły mięśni).Czyli lubisz dyplomatycznie i w odpowiedniej chwili dopiec ludziom tak, że im w pięty wejdzie. Lubisz oceniać, ale na plus w przypadku tego króla - sprawiedliwie ( Twoim subiektywnym zdaniem ). :th_holeinwall:

9.Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ? - VI Denarów
Obrazek
Dążyć do celu, osiągnąć go, a potem wykorzystać pomagając ludziom.Przy czym denary to nie tylko kasa, twarda szkoła, ale także stan ducha. Czyli na tych dwóch poziomach dąż do celu a potem pomagaj ludziom niżej stojącym od Ciebie, potrzebującym, również w sferze duchowej.

UFFFFFFF :zalamany:
:/

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 16 cze 2018, 10:39
autor: Elie
Piko, dopisałam dwie poprawki. Jest to mój pierwszy rozkład tego typu, mogą być jeszcze inne pomyłki. Będę wdzięczna za Twoją opinię.

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 16 cze 2018, 13:21
autor: Brigit
Też bym chciała taki rozkład :D Znajdziesz czas to poproszę :buziak:

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 17 cze 2018, 05:27
autor: Piko
Veliax pisze:UFFFFFFF :zalamany:


Ogólnie wszystko OK, spłacam trochę w banku itp.. Z tym dążeniem do władzy, to preferuję życie w harmonijnej grupie, choć od apodyktycznej matki mogłem przejąć niektóre cechy, nawet o tym nie wiedząc. (albo wiedząc...?)

:)

Dzięki

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 18 cze 2018, 13:53
autor: Elie
Brigit pisze:Też bym chciała taki rozkład :D Znajdziesz czas to poproszę :buziak:


1 - Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ? - Głupiec
Obrazek

Hmm, prawdopodobnie obecnie ( bo jest to stan przejściowy niczym w Kole Fortuny) znajdujesz w jakiejś trudnej sytuacji życiowej, na rozdrożu. Możesz mieć różne dręczące Cię problemy, dylematy, a żyć trzeba dalej. Idziesz więc praktycznie na oślep.Ludzie Ci dokuczają, a Ty udajesz, że Cię to nie obchodzi. Brakuje Ci wiedzy w jaki sposób je rozwiązać.


2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ? - Wisielec
Obrazek

Wiedzy w jaki sposób uporać się z obecnymi, przejściowymi problemami, z chaosem w głowie, nie brakuje. Masz ją zakodowaną w nieświadomości. Wystarczy tylko ją "odkopać'. A masz mnóstwo przemyśleń, ocen sytuacji, które mogły już kiedyś Cię dręczyć. W jaki sposób - zwracaj uwagę na sny, analizuj je. Zwracaj uwagę na swoje ciało - ono daje Ci sygnały.Karta wskazuje dobitnie - wiedzę jak postąpić masz. Odblokuj ją i posłuchaj.

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ? - 5 Mieczy
Obrazek

No i cdn Głupca. Ludzie mogli zatruć Ci życie, bardziej lub mniej. Twoja ambicja pcha Cię do zemsty, mimo wszystko. Owszem, nie można pozwolić na kopanie nas, na ploty, etc. Ale czy koniecznie musisz się mścić. Pewni ludzie nie są w stanie zrozumieć krzywd, które Ci wyrządzili, nie dotrze do nich. Czy warto tracić zdrowie, nerwy i czas na zemstę na wrednych ludziach. Olej ich.

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ? - 2 Miecze
Obrazek
No i jw. Koniecznie chcesz wyjaśniać, uzgadniać, dążyć do pogodzenia. Po co !!! Są ludzie tak zadufani w sobie, w swojej wyższości, mądrości, zajebistości, że nie dotrze do nich Twoja prawda.

5 - Ego; Kim jestem ? EGO - Walet Mieczy
Obrazek

"Powtórka z rozrywki" Za wszelką cenę starasz się przekonać ludzi do swoich racji.Oni mają swoją i niech mają.Zapewniam Cię, że nie zawsze tą właściwą.Jest takie powiedzenie, w zasadzie cytat z Biblii ( kiedyś mnie drażniło, teraz już nie :P) - "Nie rzucaj pereł przed wieprze" - czyli świętości nie należy narażać na zbezczeszczenie.

6 - Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień. - Moc
Obrazek

Masz w sobie mnóstwo zdolności, w tym dyplomatycznych, MAGICZNYCH !!!, inteligencji, mądrości, zdolności pokonywania przeszkód i wrogów sprytem. Odziedziczyłaś je !!! Zerknij na kartę - nad głową postaci z karty jest symbol nieskończoności, czyli - masz w sobie umiejętność pokonania własnego ego i zamiany go na wyższy poziom świadomości.

7 - Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ? - Rycerz Kielichów
Obrazek

Rycerze maja to do siebie, że pomagają ludziom, uwodzą ich używając do tego uczuć i tym zdobywają ich serca. Jeżeli nawet nie wszystkich lubisz ( co jest normalną cechą wszystkich ludzi, po prostu się nie da) to i tak dyplomatycznie czaruj ich dobrym słowem, miłym gestem.

8 - Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ? - Umiarkowanie
Obrazek

Pobożne życzenia... chciałabyś żeby świat był sprawiedliwy, a ludzie się kochali i byli dla siebie mili. Żeby oceniali uczciwie, postępowali sprawiedliwie. Może kiedyś... w co wątpię.Póki co, świat jest niestety brutalny, a ludzie bywają podli.Uświadom to sobie, że nie wszyscy są tacy jak Ty.Będzie Ci łatwiej w życiu.


9 - Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ? - wyskoczyły 2 karty; 8 Buław i 9 Buław
ObrazekObrazek

Korzystaj z okazji ( dotyczy różnych aspektów życia), nie przegapiaj ich, rozwiązuj sprawy na bieżąco i miej odwagę pokonywać trudności.Masz ku temu wrodzone predyspozycje.Odziedziczyłaś MOC, masz je zakodowane w nieświadomości !!!

Życzę powodzenia :hipnoza:

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Post: 19 cze 2018, 05:11
autor: Elie
Iza74 pisze:wow superowy rozkład :cool: ja też poproszę :0vishenka:


Karty Crowley'a.
Znaczenie kart znasz. Może sama pokusisz się o interpretację. Później powklejam mniejsze karty :mrgreen:

1 - Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ? 10 Buław
Obrazek
2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ? - Królowa Buław
Obrazek
3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ? - Głupiec
Obrazek
4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ? - 'Cesarzowa
Obrazek
5 - Ego; Kim jestem ? EGO - 9 Kielichów
Obrazek
6 - Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień Id - As Denarów
Obrazek
7 - Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ? - Walet Buław
Obrazek
8 - Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ? - Wisielec
Obrazek
9 - Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ? - Kochankowie
Obrazek