Strona 1 z 1

Fazy księżyca 2016 roku

Post: 11 lut 2016, 14:51
autor: Nut

Re: Fazy księżyca 2016 roku

Post: 11 lut 2016, 15:03
autor: Nut
Ostatnia pełnia Księżyca była 24 stycznia 2016.
Następna pełnia Księżyca będzie 22 lutego 2016 czyli za 11 dni.
Kolejne pełnie wypadają: 23 marca 2016 , 22 kwietnia 2016 , 21 maja 2016 .
Pełnia Księżyca ma miejsce dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wówczas Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony, a to z kolei ułatwia jego swobodną obserwację. Księżyc będący w pełni jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.
Zjawisko pełni występuje tylko raz w miesiącu. Od czasu do czasu zdarza się jednak, iż ma ono miejsce aż dwukrotnie. Wówczas mówimy o Pełni Niebieskiego Księżyca (Blue Moon). Nie oznacza to jednak, że tarcza księżycowa staje się wówczas całkowicie niebieska. Zazwyczaj przyjmuje ona kolor szary, czerwony bądź różowy. Nazwa ta ma bowiem podkreślić względną rzadkość tego zjawiska, które można obserwować średnio raz na 2,7 roku. Ostatnią Pełnię Niebieskiego Księżyca w Polsce odnotowano 31 sierpnia 2012 roku. Kolejne tego typu zjawisko będzie można obserwować już w lipcu 2015 roku. Prawdziwie niebieski Księżyc można jednak czasami zaobserwować, o czym mieli okazję przekonać się pod koniec dziewiętnastego wieku mieszkańcy Indonezji. Po eksplozji wulkanu Krakatau, Księżyc świecił na niebiesko przez prawie dwa lata.
To, jaką barwę przybierze Księżyc będący w pełni zależy w głównej mierze od zanieczyszczenia atmosfery. Na unoszących się pyłach załamują się bowiem promienie słoneczne i czerwone światło jest całkowicie przez nie pochłaniane, a pozostała część wiązki barwi księżycową tarczę na delikatny błękit.
O wpływie pełni na zachowanie ludzi czy zwierząt słyszał chyba każdy z nas. To w tym czasie, według wielu wierzeń wyją złowieszczo wilki, a niepokój innych stworzeń jest co najmniej zastanawiający. Dzieje się tak dlatego, iż podczas pełni Srebrny Glob bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów w organizmach żywych. Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny. Dlatego też niektórzy z nas mogą bardziej narzekać na zaburzenia snu lub nadpobudliwość. Jesteśmy w tym czasie także bardziej drażliwi i miewamy bóle głowy. Najtrudniej przechodzą ten okres jednak osoby chore psychicznie, które czują się podczas pełni silnie pobudzone, a nawet popadają w desperację i nieokiełznany gniew. Stąd też w wielu językach słowa określające ludzi obłąkanych pochodzą od słowa „luna” - czyli Księżyc. Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Yale, którzy od lat badają to zjawisko są zdania, iż podczas pełni wzrasta liczba przestępstw, szczególnie tych na tle seksualnym. Niektóre dane statystyczne mówią również, że w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, rozbojów, morderstw czy prób samobójczych. Nie ma się jednak co dziwić. Pełnia Księżyca to jakby przyrodnicza bomba zegarowa - na szczęście, w większości przypadków, niegroźna. Przypadki niekontrolowanej agresji występują jedynie wówczas, kiedy z jakiś powodów człowiek tłumi w sobie wybuch nagromadzonej wcześniej energii.
Pełnia Księżyca niesie ze sobą nie tylko negatywne skutki. Podczas jej trwania odnotowuje się bowiem znacznie więcej narodzin, niż ma to miejsce w pozostałych fazach cyklu księżycowego. Zgodnie z teorią doktora Eugena Jonasa, na czas pełni przypada największe pożądanie seksualne i zdolność poczęcia dziecka. Obserwując oddziaływanie Księżyca na organizm ludzki, Jonas opracował specjalną metodę, dzięki której pomógł wielu kobietom z zajściem w ciążę. Podczas pełni większość z nas jest zazwyczaj w dobrej kondycji i zdrowiu. Ze względu na obniżoną krzepliwość krwi warto jednak odłożyć zaplanowane zabiegi chirurgiczne, ponieważ rany powstałe w tym okresie goją się znacznie wolniej.
W czasie pełni wzrasta również liczba unikalnych pomysłów i artystycznych wizji. Na podstawie wielu zapisków i pamiętników stwierdzono, że Srebrny Glob w tym okresie był inspiracją dla znanych artystów i to właśnie podczas pełni powstało wiele znakomitych dzieł. Warto zatem postawić na aktywność umysłową, jak i fizyczną, która jest wtedy bardzo wskazana.
Pełnia Księżyca jest także fazą, z którą związane są liczne mity, legendy, a nawet opowieści o zjawiskach paranormalnych. Na jego temat powstało również wiele rozmaitych przesądów. Jeden z nich mówi, że kiedy Srebrny Glob będący w pełni jest bardzo dobrze widoczny i świeci jasnym blaskiem, wówczas możemy spodziewać się, że następnego dnia przywita nas piękna pogoda. Wystąpienie opadów symbolizuje natomiast Księżyc zamglony i otoczony białym kręgiem, który nazywano niekiedy lisią czapką. W czasach dawniejszych wierzono także, że czerwona lub przezroczysta tarcza Księżyca w pełni była zapowiedzią klęsk żywiołowych, wojen oraz zarazy.


http://www.rytmnatury.pl/pelnia-ksiezyca

Re: Fazy księżyca 2016 roku

Post: 11 lut 2016, 15:10
autor: Nut
azy w ciągu roku), a zaćmienia Księżyca w analogicznej sytuacji podczas pełni.


Parę uwag do poniższej tabeli:
·
Wszystkie godziny podane są w czasie polskim
Pełnie i nowie oddziaływają ok dzień przed i dzień po dokładnej dacie, choć z moich obserwacji wynika, że nawet i tydzień przed pełnią/nowiem temat zaczyna działać a samo to wydarzenie jest zwieńczeniem procesu.
Najlepszym czasem na wszelkie rytuały, celebracje i praktyki duchowe jest czas przed pełnią lub nowiem. Tuż przed nowiem oczyszczamy swoje życie z tego co nam nie służy i robimy miejsce na nowe, a przed pełnią wypowiadamy intencje przyciągania tego co pragniemy i celebrujemy swoją wewnętrzną pełnię i wyrażamy wdzięczność. To tak w skrócie :)
Dzięki podanemu stopniowi, w którym ma miejsce nów/pełnia, Ci z Was, którzy posiadają swój wykres urodzeniowy (horoskop) mogą sprawdzić jaką sferę życia – dom w horoskopie dany czas aktywizuje. Posiadacze Osobistego Astrokalendarza mogą to sprawdzić patrząc na to w jakim domu jest w tym czasie Słońce. W przypadku pełni bierzemy pod uwagę dwa znaki i domy – ten, którym jest Słońce i ten po przeciwnej spornie koła zodiaku, w którym przebywa Księżyc.
Osobom interesującym się astronomią przypominam, że znaki zodiaku to nie to samo co gwiazdozbiory o tych samych nazwach. Dlatego np. pełnia w znaku Panny może wypadać na tle gwiazdozbioru Lwa, a w znaku Strzelca na tle Skorpiona. Koło znaków zodiaku wyznaczone jest przez punkty przesileń i równonocy Słońca, zwane punktami kardynalnymi, i obraca się wraz z ruchem precesji względem gwiazdozbiorów. Obecnie przesunięcie wynosi prawie cały jeden znak, dlatego Punkt równonocy wiosennej – 0 stopni Barana - wypada na początku gwiazdozbioru Ryb. Dlatego właśnie mówimy, że żyjemy (wciąż jeszcze) w epoce Ryb :)
Wszystkie opisy są mojego autorstwa, także podane niżej opisy głównych tematów. Jeśli chcesz wykorzystać któreś z nich na swojej stronie lub/i w celach promocyjnych, możesz to zrobić tylko podając źródło (autorkę i stronę).


data
godzina
wydarzenie
stopień
główne tematy
24 stycznia 2016
2:46
Pełnia w Lwie
3st29 Lew
miłość do siebie i do partnera, kreatywność, bycie sobą, wyrażanie się w pełni
8 lutego 2016
15:39
Nów w Wodniku
19st15 Wodnik
wewnętrzna wolność, nowa perspektywa, nowe wizje, misja i kontakt ze swoją przyszłością
22 lutego 2016
19:20
Pełnia w Pannie
3st33 Panna
łączenie duchowości i konkretności, przekuwanie ducha w materię, zdrowie, praca, dobre nawyki
9 marca 2016
2:54
Nów w Rybach
Zaćmienie Słońca
18st55 Ryby
czas śnienia, marzeń i duchowych wizji, kontakt z wyższym ja, połączenie ze wszystkim co jest
23 marzec 2016
13:01
Pełnia w Wadze
Zaćmienie Księżyca
3st17 Waga
bliskie relacje, związki, równowaga między braniem i dawaniem, bycie sobą i jednoczesne bycie w bliskości, blokujące kompromisy vs miłość dająca wolność, wewnętrzny związek
7 kwietnia 2016
13:24
Nów w Baranie
18st04 Baran
dzikość, siła, impuls do działania, wewnętrzny ogień, manifestowanie swojego istnienia
22 kwietnia 2016
7:24
Pełnia w Skorpionie
3st30 Skorpion
wewnętrzna moc i jej nadużycia vs uzdrawiania siebie i innych, manipulacje i kontrola w bliskich relacjach, chęć posiadania innych i władzy, seksualność, długi i pieniądze dzielone z kimś
6 maja 2016
21:29
Nów w Byku
16st41 Byk
obfitość, zmysłowość, czerpanie przyjemności i radości z życia, umiejętność przyjmowania
21 maja 2016
23:14
Pełnia w Strzelcu
1st13 Strzelec
nowe kierunki, idee, podróże, wolność, ruch, praca z intencją i słowem, afirmacje
5 czerwca 2016
5:00
Nów w Bliźniętach
14st53 Bliźnięta
oczyszczenie umysłu z „szumów”, praca z przekonaniami i świadomością
20 czerwiec 2016
13:02
Pełnia w Strzelcu Niebieska
29st32 Strzelec
nowe kierunki, idee, podróże, wolność, ruch, praca z intencją i słowem, afirmacje
4 lipca 2016
13:01
Nów w Raku
12st53 Rak
uwalnianie emocji, kontakt ze źródłem w nas, uzdrawianie historii rodzinnych, praca z wewnętrzną rodziną
20 lipca 2016
00:57
Pełnia w Koziorożcu
27st40 Koziorożec
droga życia: skąd idziemy i dokąd zmierzamy? Drzewo życia – korzenie i korona
2 sierpnia 2016
22:44
Nów w Lwie
10st57 Lew
wewnętrzny ogień witalności, kreatywności i miłości, zaufanie do siebie i miłość do siebie
18 sierpnia 2016
11:27
Pełnia w Wodniku
25st51 Wodnik
wewnętrzna wolność, bycie sobą, przyjaźnie, misja w życiu, droga serca i zmienianie świata
1 września 2016
11:03
Nów w Pannie
Zaćmienie Słońca
9st21 Panna
oczyszczanie na wszystkich poziomach, uzdrawianie, kontakt z ciałem, usuwanie toksyn
16 września 2016
21:05
Pełnia w Rybach
Zaćmienie Księżyca
24st19 Ryby
most między śnieniem a rzeczywistością, podążanie za śnieniem i ucieleśnianie marzeń, kontakt z emocjami i tym co zraniło
1 października
2:11
Nów w Wadze
8st15 Waga
równowaga w relacjach, otwarcie na miłość i na związek, rytuał odcięcia relacji z przeszłości, wewnętrzny związek
16 października 2016
6:23
Pełnia w Baranie
23st14 Baran
wezwanie do dzikości, do działania i do stanięcia za sobą, napięcia w relacjach i zgoda również na dzikość partnera

30 październik 2016
18:38
Nów w Skorpionie
7st43 Skorpion
kontakt ze swoją ciemną stroną i tym czego się boimy, pożegnanie tego co już nam nie służy, odrodzenie i spotkanie ze swoją mocą, uzdrawianie traum i seksualności
14 listopada 2016
14:52
Pełnia w Byku
22st37 Byk
przyciąganie obfitości i praca z tym co od niej oddziela, kontakt ze swoją seksualnością i uzdrawianie jej, praca z trudnymi emocjami w relacjach
29 listopada 2016
13:18
Nów w Strzelcu
7st42 Strzelec
Wewnętrzna Mądrość – spotkanie z prawdą naszego serca, odrzucenie ograniczających wierzeń i przekonań, wyzwolenie od rozwiązanie ciążących nam umów, wolność i rozwój
14 grudnia 2016
1:05
Pełnia w Bliźniętach
22st25 Bliźnięta
nowe myślenie – nowy kierunek, nowe pomysły, potrzeba rozwoju i podróży, praca z intencjami i słowami, jakie mówimy sami sobie, pozytywne myślenie
29 grudnia 2016
7:53
Nów w Koziorożcu
7st59 Koziorożec
cel w życiu i droga do jego realizacji, rozbudzanie silnej woli, umiejętności koncentracji i konsekwencji, wybór priorytetów i obranie strategii działania, praca z tym co oddziela nas od realizacji naszych celów
12 stycznia 2017
12:34
Pełnia w Raku
22st27 Rak
uwalnianie emocji, zwłaszcza związanych z poczuciem braku miłości i opieki, przyjmowanie odpowiedzialności za swoje życie, praca z Wewnętrzną Rodziną, uwalnianie od ograniczających wpływów rodziców
28 stycznia 2017
1:07
Nów w Wodniku
8st15 Wodnik
wewnętrzna wolność, nowa perspektywa, nowe wizje, misja i kontakt ze swoją przyszłościąhttp://moonsetstory.blogspot.com/2015/0 ... kiedy.html