Strona 1 z 1

Warsztaty o Szeptuchach - 3 wrz 2017

Post: 31 sie 2017, 13:17
autor: Elie
https://www.podlasieslowfest.pl/opis.do ... Dwarsztaty
Szeptuchy
prowadzenie: Małgorzata Anna Charyton
Środowisko Podlaskich babek

Małgorzata Anna Charyton bada szeptuchy już prawie 10 lat. Dotarła do 33 uzdrowicieli, z których większość dziś już nie żyje.

Spotkanie pierwsze (z sześciu) to zaproszenie do świata szeptuch, tradycyjnych uzdrowicieli ludowych z Podlasia. To opowieść o ich życiu codziennym w lokalnej społeczności i ich niecodziennym leczeniu. Anegdoty z życia uzdrowicieli, biografie umarłych i obrazy na wielkim ekranie zbliżą nas do tego mistycznego świata, który wciąż jeszcze cicho tętni tuż obok nas.

Wizja choroby i zdrowia

Zdrowie i życie chronimy jak największy skarb. Spotkanie drugie będzie opowieścią o tym, skąd nieuczone szeptuchy wiedzą, czym jest pełnia zdrowia. Używają nieznanych lekarzom nazw chorób (np. cug lub roza), radzą być ostrożnym w kontakcie z wodą i wiatrem, mimo tego od wieków wzbudzają zaufanie i współcześnie nadal przyciągają pacjentów.

Co łączy kołtun, urok i stres?

Badaczka szeptuch na to trzecie spotkanie sama czeka najbardziej, godzinami mogłaby prezentować, co odkryła w terenie – nieznany dotąd syndrom. Na łamach czasopisma Medyk Białostocki napisała, że obejmuje on co najmniej kilkadziesiąt chorób i dolegliwości, a powiązania między nimi to istny węzeł gordyjski. Fascynujące że ten archaiczny kompleks przekonań na Podlasiu przetrwał do dziś. Zawiera się w nim uwspółcześniona przez szeptuchy tradycyjna psychologia ludowa, która może nam pomóc zrozumieć stres.

Tradycyjne leki ludowe

Zestaw leków używanych przez szeptuchy wydaje się bardzo prosty: popiół, wełna, chleb... Pojawia się pokusa ich samodzielnego używania – ale czy bez pomocy szeptuchy wyleczą? Czy w ogóle uda się je zdobyć i odpowiednio przygotować? Na spotkaniu czwartym dowiemy się, czego używają uzdrowiciele z Podlasia, na ile znają lecznicze właściwości ziół i jak łączą nowości z tradycją.

Symbole które leczą

Piąte spotkanie z medycyną szeptuch będzie opowieścią oraz pokazem siły gestów i żywiołów (woda i ogień). Będzie jak spacer z przewodnikiem po krainie ukrytych symboli. Choć tworzą one zawiłą sieć znaczeń, to dają szeptuchom panowanie nad siłami dobra i zła. Dzięki temu pozwalają leczyć choroby, których lekarze nie znają.

Źródła mocy

Szeptuchy mają dar, a ich słowa moc nad rzeczami – oto klucz do rytuału inicjacji oraz do tożsamości podlaskich uzdrowicieli. Podczas ostatniego, szóstego spotkania odkryjemy sedno sprawy, istotę uzdrawiania, czyli największe tajemnice medycyny szeptuch.

Prowadząca

Małgorzata Anna Charyton – etnolog i przyrodnik, badaczka szeptuch z Podlasia, autorka wielu tekstów i wykładów z tego zakresu, dziecko lasu, mieszkanka Supraśla