Strona 1 z 1

CAŁA POLSKA CZYTA EDDĘ

Post: 07 cze 2018, 09:08
autor: Elie
https://www.facebook.com/notes/projekt- ... 429351376/

CAŁA POLSKA CZYTA EDDĘ
PROJEKT EDDA·21 MARCA 2018
Tysiąc lat, może trochę więcej, a może mniej, liczą sobie pieśni Eddy Starszej, które towarzyszyły wikingom w wyprawach, uczyły ich o bogach i radziły, jak być zacnym człekiem. Zbiór Eddy to nie tylko poetycki zabytek, ale także i skarbnica wiedzy o kulturze, religii i życiu codziennym średniowiecznych Skandynawów, który warto zachować i uratować dla przyszłych pokoleń!
Trzy lata temu powołaliśmy do życia Projekt EDDA (Europejskie Dziedzictwo Dzięki Apolonii) poświęcony Apolonii Załuskiej-Strömberg. Jego głównym założeniem jest pielęgnowanie pamięci o tej znakomitej polskiej tłumaczce sag islandzkich oraz popularyzowanie jej dorobku naukowego i translatorskiego.
W tym celu powstała dźwiękowa opowieść „Havamal” skomponowana i udźwiękowiona przez Bartosza Szurika, w której Wojciech Żołądkowicz znakomicie zinterpretował jedną z najważniejszych pieśni Eddy.
Mariusz Krawczyk stworzył aplikację mobilną (tinyurl.com/projekt-edda) zawierająca cytaty z Eddy Poetyckiej.
Co roku, na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie, organizowane jest oficjalne bicie rekordu świata w zbiorowym czytaniu Eddy!
Teraz Projekt Edda wkracza w nową fazę.
Zapraszamy wszystkich do udziału w nim! Nagrajcie i prześlijcie film jak czytacie na głos jedną z pieśni Eddy! Możecie być w stroju historycznym, w dresie, w garniturze bądź w spódniczce. Możecie siedzieć na drzewie, stać pod parasolem, leżeć pod pierzynką lub grzać się przy ognisku; to bez znaczenia. Liczy się dobra zabawa i Wasza miłość do historii!
Dla autorów filmów, które spodobają się nam najbardziej, przewidujemy atrakcyjne nagrody: niezwykłą biżuterię Made in Svartalfheim autorstwa Alexandra Tyvodara | tivodar.com, płyty z dźwiękową opowieścią „Havamal” oraz książki.