W co w kogo wierzą ezoterycy

Re: W co / kogo wierzą ezoterycy ?

Postautor: Elie » 03 kwie 2014, 17:04

Gwoli wyjaśnienia - Chrześcijaństwo nie równa się tylko KRK a dokładnej kler i to co się bezpośrednio z nim wiąże.

Jak rozumiem, nie wierzysz w żadnego, konkretnego boga. Ze wszystkich wiar i religii wybierasz to, co do Ciebie najbardziej przemawia, czy tak ?

Tak przy okazji - pliki audio z tekstami Nowego Testamentu;
Nowy Testament
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: katarsis » 03 kwie 2014, 17:38

Ellie pisze:Gwoli wyjaśnienia - Chrześcijaństwo nie równa się tylko KRK a dokładnej kler i to co się bezpośrednio z nim wiąże.

Jak rozumiem, nie wierzysz w żadnego, konkretnego boga. Ze wszystkich wiar i religii wybierasz to, co do Ciebie najbardziej przemawia, czy tak ?

Tak przy okazji - pliki audio z tekstami Nowego Testamentu;
Nowy Testament

Z tą wiarą w Boga, to do tej pory mam sporo przemyśleń. Kiedyś wierzyłam, bardzo wierzyłam w tego Boga, o którym mówi nasza religia, ale również inne. To była długa droga, mnóstwo pytań do różnych ludzi, w tym do księży. Wielogodzinne dyskusje dające mi trochę wiedzy, ale również zupełnie inne spojrzenie na zagadnienie wiary.
Najwazniejszym pytaniem było co/ kto to jest Bóg? Dlaczego pozwala na zło, wojny etc? Skoro jest taki dobry, to czy jest ślepy i głuchy? Gdzie on jest kiedy dzieje się niesprawiedliwośc? I tego typu dylematy. Potem był głęboki brak wiary i obraziłam się na Boga, a w międzyczasie prowadziłam z nim rozmowy, targi, stawiałam mu warunki itd itp.
W końcu doszłam do wniosku, że ta cała wiara nie jest taka prosta jakbym chciała i nie jest mi potrzebne cotygodniowe latannie do koscioła i słuchanie politykowania księży. Zeźlili mnie glupim wtracaniem się w nie swoje sprawy, a szczególnie gadkami o rodzinie, której żaden z nich sam nie może założyc przez durne zakazy i nakazy w imię wyżego czegoś. Przestali byc dla mnie ludźmi mogącymi mi cokolwiek narzucic czy nakazac. Oni mają spełniac zadanie szerzenia dobra zgodnie z dekalogiem. W tej sprawie zajmuję nadal to samo stanowisko, ale nie chcę uogólniec, że wszyscy księża są beznadziejni. Są wśród nich wielcy ludzie, mądrzy i dobrzy. Ale to temat do osobnej dyskusji.
A jeśli pytasz w co wierzę, czy w kogo?
Wierzę w absolut, wszechobecną energię, rozłozoną po calym wszechświecie, na którą składają się energie ludzi tych dobrych i tych złych. Wierzę w ludzi i w teorię, że nikt nie rodzi się zły, ale podlega niestety pewnym wpływom, które mają ogromne znaczenie na to jakim ten ktos będzie kiedyś człowiekiem.
Powiedziano, że Bóg dał nam wolną wolę i to jest najważniejsze dla każdego człowieka, bo w tym zagadnieniu są wyłącznie dwie opcje: dobro i zło. Masz wolną wolę więc możesz wybrac jedną z tych dwóch opcji i iśc wybraną drogą bez względu na wpływy zewnętrzne. Czym sie w zyciu kierujesz, jak silny masz charakter aby trwac przy swoim wyborze i co z tą wolną wolą zrobisz, to jest kwestia o wiele powazniejsza niż tylko sama wiara w Boga na naszym poziomie. Bóg to energia i sięga bardzo daleko w kosmos.
Nie potrafię tego wytlumaczyc tak jasno jakbym chciała i jak sama to rozumiem, ale polecam wyszukac na YT filmik o energii Kundalini, czakrach i kosmicznej energii.

Znalazłam: http://www.youtube.com/watch?v=BX1CoZdoUNo
Kochani, jeśli możecie, weryfikujcie na bieżąco:). Pliiiis!
Awatar użytkownika
katarsis
Gawędziarz

Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 183 razy

Postautor: SeedCake » 13 kwie 2014, 07:27

W co chcemy ;) Ale tak zupełnie poważnie. Zarzucanie chrześcijaństwu, że ma jakieś braki (jak i każdej innej religii) jest bardzo krótkowzroczne i mówi jak mało się wie na dany temat. Nie jestem już chrześcijanką obrządku rzymsko-katolickiego, ale z wielkim szacunkiem podchodzę tej wiary, bo mimo nieprzyjemności, ukształtowała mnie i tak naprawdę przygotowała do etapu w którym jestem teraz, ale żeby to docenić potrzebowałam ponad dziesięciu lat. Po drodze różne wyznania mi przychodziły, łącznie z islamem, i każda nauka była ważna. Dlatego też żywię wielki szacunek do każdej drogi duchowej. Niestety, martwi mnie też podejście do buddyzmu, który też jest mi szalenie bliski. Wiecie, że możesz być buddystą i chrześcijaninem równocześnie? Możesz być buddystą i kimkolwiek chcesz, wszystko jest kwestią pewnych wyborów, bynajmniej wcale nie tych świadomych. Wiara nie łapie za rączkę i nie mówi co masz robić, chociaż większość ludzi w taki sposób do tego podchodzi.
SeedCake
Niewymowny

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 5

Postautor: katarsis » 21 kwie 2014, 20:32

A gdyby spróbowac oddzielic wiarę od religii?
Gdyby zamknąc oczy i wyobrazic sobie siebie fruwającego ponad światem i obserwującego ludzi z ich religiami, wiarą, brakiem wiary, pojmowaniem dobra i zła, pojmowaniem milości etc, itd?
Co byśmy zobaczyli? Jak zmieniłoby się nasze pojmowanie ważności lub nieważności tego wszystkiego?
Warto nad tym pomyslec :).
Awatar użytkownika
katarsis
Gawędziarz

Postautor: SeedCake » 21 kwie 2014, 23:07

Religia bez wiary jest tak naprawdę niczym. I powiem wprost, czego ja, taka jednostka żyjąca na tej planecie tak krótko (materialnie, bo akurat wierzę w reinkarnację), mogę osiągnąć bez duchowego wsparcia? Jak ja sama mogę udźwignąć tak potężne idee jak wieczność czy zbawienie (w moim przypadku może bardziej prawo karmy byłoby adekwatne). No niestety, bez dziedzictwa przodków, którzy dali nam tyle możliwości do rozwoju duchowego, za daleko byśmy nie poszli. Odrzucanie jakiejkolwiek religii (dla mnie "wiara" jest równoważne), bo coś mi "nie pasuje", a bo wojny, przemoc jest bardzo krótkowzroczne. Mimo, że nie jestem chrześcijanką, nie będę tej religii podważać przez postępowanie wyznawców (tak samo z islamem). Religie zawierają w sobie tyle mądrości i niestety, aby do tego dojść trzeba się napracować, naczytać. Nie każda pasuje do naszych osobistych potrzeb, dlatego trzeba poszukiwać. A mój szacunek dla wszelkich religii wynika z głębokiego szacunku dla przodków, którzy te religie nam dali i tworzyli. Mamy tak szeroki wachlarz możliwości, od ludzi mądrzejszych od nas, którzy dla wspólnego dobra, dali nam tyle dróg rozwoju duchowego - więc w jaki sposób możemy uważać, że robimy coś oryginalnego, że w ogóle możemy być ponad religie, kiedy tak naprawdę nie znamy ich w pełni?
SeedCake
Niewymowny

Postautor: katarsis » 22 kwie 2014, 18:22

A wiara bez religii? Jeśli nie wyznajesz jakiejś religii, to nie uwierzysz? Potrzebne Ci są te wszystkie nakazy, zakazy, dogmaty i to wszystko czym naszpikowane są religie, w tym również związane z nimi tradycje? Nie potrafiłabyś się rozwijac bez religii, polegając wyłącznie na wierze?
Jeśliby odrzec naszą wiarę z jakiejkolwiek religii, to co wtedy? Tracimy wiarę?
No a poza wszystkim, to jest wielu mądrych ludzi, nie prowadzących studiów nad religiami, od których mozna nauczyc się wielu mądrych i dobrych rzeczy służących rozwojowi naszego umysłu. Jest też mnóstwo ludzi, o ogromnej wiedzy teologicznej, którzy nie są w stanie dac niczego ludziom chcącym się rozwijac i doskonalic.
Awatar użytkownika
katarsis
Gawędziarz

Postautor: Elie » 22 kwie 2014, 18:47

Zgoda tylko na czymś, na jakiejś religii opierasz swoje rozumowanie Boga czy Absolutu.Tym samym religia była Tobie potrzebna na początku.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: katarsis » 22 kwie 2014, 19:02

Racja, była potrzebna, ale nie jako wyznacznik tego jak zyc i koniec, tylko jako etap na drodze do zrozumienia i poznania. Jeśli ktos zatrzymuje się na religii jako wyznaczniku prawdy, to .... chyba jeszcze sporo musi się uczyc generalnie.
Awatar użytkownika
katarsis
Gawędziarz

Postautor: SeedCake » 22 kwie 2014, 21:41

katarsis pisze:A wiara bez religii? Jeśli nie wyznajesz jakiejś religii, to nie uwierzysz? Potrzebne Ci są te wszystkie nakazy, zakazy, dogmaty i to wszystko czym naszpikowane są religie, w tym również związane z nimi tradycje? Nie potrafiłabyś się rozwijac bez religii, polegając wyłącznie na wierze?
Jeśliby odrzec naszą wiarę z jakiejkolwiek religii, to co wtedy? Tracimy wiarę?

Jeżeli uważa się, że religia to tylko nakazy, zakazy, dogmaty i dodatkowe (czyli niektóre) tradycje, to niestety, nic się nie wie o religii. Wszyscy idą według tego schematu, że za przeproszeniem kościółek zakazuje. Gwiżdżę na instytucje religijne, i nie ja jedna. Nie interesuje mnie, co powie papież, ani imam. Czy naprawdę to wszystko przeszkadza zgłębiać religię? Czy potrzebuję papieża, abym mogła czytać Biblię i rozumieć ją sercem? Możesz być wychowywana jako katoliczka - z powodu instytucji uznasz, że chrześcijaństwo jest do niczego, i to całe? A zgodnie z tendencjami, zamiast poważnie popracować nad sobą, usiąść i zgłębić wiedzę na temat religii/wiary swoich rodziców, bądź dalszych przodków, albo w ogóle znaleźć coś innego, lepiej wyobrazić sobie, że jest się wolnym duchem i uniosę się ponad to. Niestety guzik, a nie pisałabym tego, gdybym nie miała tego etapu za sobą.

Racja, była potrzebna, ale nie jako wyznacznik tego jak zyc i koniec, tylko jako etap na drodze do zrozumienia i poznania. Jeśli ktos zatrzymuje się na religii jako wyznaczniku prawdy, to .... chyba jeszcze sporo musi się uczyc generalnie.

Jeżeli ktoś jest katolikiem i osiąga wysoki poziom duchowy poprzez życie w odpowiedni sposób, ma poczucie, że jest blisko Boga, a każda jego czynność rytualna ma sens i wzbudza w nim wiele pozytywnych uczuć - nadal ma się niby uczuć? Osiągnął czego pragnął poprzez tą straszną ograniczającą religię, czy może jednak nie?
SeedCake
Niewymowny

Re: W co / kogo wierzą ezoterycy

Postautor: Elie » 22 kwie 2014, 21:58

Jeżeli ktoś jest katolikiem i osiąga wysoki poziom duchowy poprzez życie w odpowiedni sposób, ma poczucie, że jest blisko Boga, a każda jego czynność rytualna ma sens i wzbudza w nim wiele pozytywnych uczuć - nadal ma się niby uczuć? Osiągnął czego pragnął poprzez tą straszną ograniczającą religię, czy może jednak nie?

Kiedy człowiek ma rodzinę; dzieci, męża,pracę i cały dom na głowie, to nie ma czasu na żadne uduchowienie. Dobrze jeśli ma czas na książkę.Refleksje pojawiają się bądź nie, dopiero kiedy odrosną dzieci.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rozwój duchowy