Wicca aleksandryjska

Wicca aleksandryjska

Postautor: Rea » 02 lis 2016, 11:32

Być może nie wszyscy wiedzą o tym, że mówiąc o Wicca uogólniamy. Nie ma jednej Wicca, jest kilka rodzai różniących się np. w kwestii przewodniej idei, założyciela, sposobu w jaki odbywają się rytuały, jak i nagości czyli skyclad i wielu innych różnic.
Posłużę się gotowym opracowaniem;

Wicca aleksandryjska
Opublikowano 11 Luty 2013, autor: rawimir
Wicca aleksandryjska – tradycja wicca, wywodząca się od Alexa Sandersa, nazywanego także ?Królem czarownic? (ang. King of the Witches)[1]), który wraz ze swoją żoną Maxine Sanders, stworzył ją w Wielkiej Brytanii w latach 60. XX wieku. Wicca aleksandryjska jest zasadniczo podobna do wicca gardneryjskiej i jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych tradycji wiccańskich[2].

Powstanie i historia

Tradycja jest w dużym stopniu oparta na wicca gardneryjskiej, w której inicjowany był Alex Sanders, oraz elementach magii ceremonialnej, którą Sanders studiował niezależnie.
Nazwa tradycji nawiązuje zarówno do imienia Alexa Sandersa, jak również do starożytnego okultyzmu symbolizowanego przez Bibliotekę Aleksandryjską, będącą jedną z pierwszych bibliotek na świecie[3]. Nazwę wybrano, ze względu na postrzeganie biblioteki jako miejsca, w którym zebrano razem wiedzę i mądrość[4]. Maxine Sanders wspomina, że wyboru nazwy dokonano, kiedy Stewart Farrar, uczeń Sandersów, rozpoczął pisanie książki What Witches Do (?Co robią czarownice?). „Stewart spytał wówczas, jak powinny nazywać się czarownice inicjowane za pośrednictwem naszego kowenu; po dyskusji, zaproponował termin ?Alexandrian? (aleksandryjski, aleksandryjczyk), który nam obojgu, tzn. Alexowi i mi się spodobał. Do tej pory wystarczyło nam, że nazywaliśmy siebie czarownicami”[5].
Wicca aleksandryjską praktykuje się także poza Wielką Brytanią, włączając w to kraje reszty Europy (w tym Polskę), Stany Zjednoczone i Kanadę.

Praktyka

Wicca aleksandryjska kładzie nacisk na biegunowość płci. Znajduje ona odzwierciedlenie w rytuałach odprawianych podczas sabatów i esbatów, koncentrujących się na związku Bogini i Boga.
W porównaniu z tradycją gardneryjską, wicca aleksandryjska jest bardziej eklektyczna. Jak podaje The Encyclopedia of Modern Witchcraft and Neo-Paganism[6]. Maxine Sanders twierdzi, że Aleksandryjczycy mają skłonność przyjmowania, że ?jeśli coś działa, należy tego używać?[5]. Stosowane narzędzia i nazwy żywiołów również się różnią od tych w tradycji gardneriańskiej[6]. W wicca aleksandryjskiej nie ma obowiązku stosowania rytualnej nagości (Skyclad). Dopuszcza się odprawianie rytuałów w rytualnych szatach. Szkolenie w ramach tej tradycji uwzględnia także elementy magii ceremonialnej
Koweny aleksandryjskie spotykają się z okazji sabatów (świąt koła roku), pełni księżyca, a także czasem z okazji nowiu księżyca[6].

Rangi i stopnie

Podobnie jak w innych wiccańskich tradycjach, w wicca aleksadndryjskiej obowiązuje zasada, że ?tylko czarownica może stworzyć inną czarownicę?[3]. Odbywa się to poprzez inicjację. Istnieją trzy stopnie inicjacji, potocznie nazywane pierwszym, drugim i trzecim stopniem. Wyłącznie czarownica drugiego lub trzeciego stopnia może inicjować do wicca. Wyłącznie czarownica trzeciego stopnia, może wynosić na trzeci stopień. Po pierwszym stopniu uzyskuje się tytuł czarownicy i kapłana/kapłanki. Po wyniesieniu do drugiego stopnia tytuł arcykapłana/arcykapłanki.
W niektórych liniach stosuje się stopień neofity lub dedykanta. Noefita nie jest związany przysięgą w takim samym stopniu jak inicjowani do wicca. Neofita ma mozliwość sprawdzenia tradycji, a kowen kandydata, przed inicjacją do tradycji[3]. Neofita nie jest uznawany za należącego do tradycji, aż do inicjacji na pierwszy stopień. Podczas rytuałów jego rola jest bierna, ponieważ pewne aspekty rytuału pozostają dla niego tajemnicą.

Związki z innymi tradycjami

Historyk Ronald Hutton odnotowuje na podstawie informacji uzyskanych od wiccan tradycji gardneryjskiej i aleksandryjskiej, że różnice pomiędzy tymi tradycjami stopniowo się zacierają. Niektórzy inicjowani w obu, uznają inicjację w jednej, jako wystarczającą kwalifikację dla drugiej[7].

Wicca aleksandryjska w Polsce

Pierwszą publicznie znaną osobą, inicjowaną w tradycji aleksandryjskiej jest Enenna, autorka najbardziej znanej polskiej strony o wicca „wicca.pl” Enenna została inicjowana w 2005 r. w Anglii. Obecnie, wraz Rawimirem prowadzi pierwszy aleksandryjski kowen założony w początkach 2009 r. Po roku 2007 stopniowo były inicjowane i ujawniały się publicznie także inne osoby inicjowane w tej tradycji, między innymi Jelonek, autor strony „Dziki Gon”. Rzeczywista liczba wiccan i kowenów aleksandryjskich nigdy nie będzie znana ze względu na charakter tej religii.


http://wiccanie.pl/?p=4
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Wicca aleksandryjska

Postautor: Verm » 02 lis 2016, 21:33

Być może nie wszyscy wiedzą o tym, że mówiąc o Wicca uogólniamy. Nie ma jednej Wicca, jest kilka rodzai różniących się np. w kwestii przewodniej idei, założyciela, sposobu w jaki odbywają się rytuały, jak i nagości czyli skyclad i wielu innych różnic.


Akurat w aspektach, które wymieniłaś wicca gardneriańska jest bardzo podobna do aleksandriańskiej - nic dziwnego, bo jedna pochodzi od drugiej i rdzeń Księgi Cieni jest ten sam. Różnice wynikają z tego, że Alex dodał nowe elementy do gardneriańskiego przekazu. Obecnie nie ma większych problemów w tym, żeby aleksandrianie i gardnerianie pracowali razem w jednym rytuale, czy kowenie.

Co do nagości - zarówno aleksandrianie jak i gardnerianie odprawiają rytuały w szatach (bo np. na zewnątrz może być zimno i trzeba się przyodziać), ale inicjacja jest skyclad.
Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Re: Wicca aleksandryjska

Postautor: Żarłacz » 14 lis 2016, 18:24

Po roku 2007 stopniowo były inicjowane i ujawniały się publicznie także inne osoby inicjowane w tej tradycji, między innymi Jelonek, autor strony „Dziki Gon”.


Którego podobno,( jeśli słuchać plotek), inicjacja jest pod znakiem zapytania. Pewnie nie wytrzymał presji i znikł z sieci On i jego blog.
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Awatar użytkownika
Żarłacz
 
Posty: 89
Rejestracja: 03 cze 2016, 12:54
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Droga życia: 0

Re: Wicca aleksandryjska

Postautor: Sheila » 23 lis 2016, 13:14

Jego samego osobiście nie, natomiast, delikatnie rzecz ujmując, kontrowersyjna była grupa, którą prowadził - sposób naboru, przekazywane treści, zachowania i inicjacje były... powiedzmy, że niespotykane nigdzie indziej we współczesnej Wicca.
Aczkolwiek, z tego co wiem, to prawda, że w tej chwili nie udziela się publicznie, zniknęła i strona, i forum. Trudno powiedzieć, czy była to kwestia presji, czy czasu, który prędzej czy później poddaje wszystko próbie...

Sheila
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 lip 2015, 10:23
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Płeć: Kobieta
Droga życia: 1


Wróć do Wicca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości