Więzi społeczne w dobie Internetu

Więzi społeczne w dobie Internetu

Postautor: subtelna » 05 sty 2013, 14:46


W dobie XXI wieku żyjemy w świecie niemalże całkowicie zdominowanym przez Internet.
Często słyszy się powiedzenie „ jeśli czegoś niema w Internecie to to nie istnieje” .
Jedną z głównych domen wirtualnej rzeczywistości są portale społecznościowe pozwalające w bardzo prosty sposób zaistnieć w Internecie. Tego typu serwisy skupiają wokół siebie określoną społeczność i coraz częściej niestety stają się dysponentami czasu wolnego poszczególnych jej członków. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim powszechność Internetu i łatwy dostęp do niego.

Współczesne portale społecznościowe oferują dodawanie i publikowanie swoich zdjęć, swoich komentarzy, opinii, wiadomości … i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami sieci w skali globalnej. Portale społecznościowe cieszą się popularnością przede wszystkim wśród młodych ludzi, coraz więcej swojego wolnego czasu poświęcają na przesiadywanie przed komputerem w przeświadczeniu konieczności komunikacji z innymi. Są oni tak pochłonięci wirtualnym światem, że często mówi się wręcz o pladze uzależnień. Zagrożenie takie narasta tym bardziej iż dostęp do tego typu serwisów jest możliwy również z telefonu komórkowego, który przecież przeważnie każdy ma przy sobie…

Serwisy społecznościowe są obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na nawiązanie nowych znajomości lub też utrzymywanie już istniejących. Taka sposobność oczywiście ma swoje zalety, nie mniej jednak
z drugiej strony zaczyna nam coraz częściej doskwierać problem zaniku realności… Zazwyczaj nowo nawiązane znajomości w sieci są „relacjami niezobowiązującymi” w przeciwieństwie do tradycyjnych znajomości (hmmm… teraz już tradycyjnych … już samo to stwierdzenie daje do myślenia). W Ten sposób nawiązywane relacje kreują pewnego rodzaju niezależność i wolność , nie trzeba się martwić o dobre układy czy poświęcenia. Tak samo łatwo jak można zdobyć nowego znajomego za pomocą Internetu, tak samo łatwo można go ze swojego życia wyrzucić. Takie „odpowiedniki” międzyludzkich relacji w szybko narastającym tempie stają się zagrożeniem dla naszego społeczeństwa.

Sytuacje kiedy to dwoje ludzi komunikuje się ze sobą jedynie za pomocą klawiatury, monitora i łącza internetowego bez jakiegoś większego nacechowania emocjonalnego są dzisiaj na porządku dziennym. Co będzie za 10 lat?
Jest to smutna zapowiedź naszej przyszłości , dlatego warto się nad tym zastanowić aby kiedyś prawdziwy uśmiech nie okazał się wyłącznie kolorowym obrazkiem na ekranie. ..

W sieci rodzą się inicjatywy i przenoszą się do rzeczywistości. Sieć wręcz buduje więzi, które bez komunikacji,
na przykład właśnie na forach, nie miałyby szans powstać.
Typowy uczestnik internetowego forum wcale nie jest samotnym odmieńcem, który spędza większość wolnego czasu w sieci, z dala od spraw realnego świata. Przeciwnie, uczestnik forów jest zazwyczaj bardziej zaangażowany
w różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne niż osoby, które z forów w sieci nie korzystają .

Anonimowość, jaką zapewnia forum, sprzyja temu, że poruszane są na nich tematy, o jakich wstydzilibyśmy się rozmawiać w cztery oczy. Internet daje ludziom szansę wzajemnego poznania się bez obciążenia stereotypami związanymi z fizyczną atrakcyjnością. Gdy upowszechni się interaktywne przekazywanie głosu i obrazu, sytuacja znowu się zmieni, lecz na obecnym etapie rozwoju sieci oddziaływanie piękności jest trochę ograniczone.

Rola forów internetowych jest trudna do obiektywnej oceny. Bezsprzecznie jest to nowa, niespotykana wcześniej, forma bezpośredniej komunikacji. Dla jednych jest to filar wolności słowa, miejsce, gdzie mogą zostać poruszone wszystkie tematy.Niewątpliwie internetowe listy dyskusyjne silnie oddziaływają na szerokie kręgi sieciowych społeczności i za wcześnie jest określić bilans zysków i strat wynikających z tego nowego zjawiska.

Dynamiczny rozwój sieci zmienia świat, stał się przyczyną ogromnych społecznych zmian i prawie zdominował kulturę masową. Nawet mimo woli człowiek został zniewolony przez nowoczesne, masowe środki komunikacji
i sposób, w jaki serwuje mu się tą drogą informacje.
Rozwój społeczeństwa informacyjnego wydaje się niepowstrzymany, a z pewnych przyczyn także i pożądany.
Można w tej sytuacji jedynie dbać o to, aby przybierał on oczekiwane formy.

Zachęcam do rozmowy, dyskusji, powszechnego "klikania" wszystkich uczestników naszego forum.
"Stara gwardia" z ugruntowaną wiedzą i ezoterycznym doświadczeniem niech świeci przykładem nowym i świeżym bywalcom tego miejsca. Konkurencja nie śpi a wręcz się rozwija. Szkoda zaprzepaścić lat ciężkiej pracy, tylu cennych informacji oraz, bezkonkurencyjnych znajomości i zawieranych tu przyjaźni. Uczmy się wszyscy pielęgnować wspólne tutaj przebywanie, pogłębianie wiedzy i ludzkich wartości, których żadna "sieć" nie powinna zdominować ani zdewaluować...

5f221c1d03e23 love_dance :dziekuje:

Obrazek

Musisz być całym sercem tam, gdzie postanowiłeś zostać.
Jak rozdarte królestwo nie potrafi odeprzeć ataków wroga, tak i rozdarty człowiek nie może życiu stawić godnie czoła...
Awatar użytkownika
subtelna
 
Posty: 56
Rejestracja: 26 mar 2009, 10:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Więzi społeczne w dobie Internetu

Postautor: Esencja » 09 sty 2013, 19:57

To może ja powiem kilka słów od siebie. Wśród znajomych nie isnieję ;) gdyż nie posiadam swojego konta na portalach społecznościowych w chwili obecnej. Przy okazji dodam, że nie cierpię jesli ktoś rozpowszechnia tam zdjęcia ze mną, bez mojej wiedzy. Ble!
Chciałabym wrócić do tych czasów, kiedy znajomi spotykali się w rzeczywistości na pogaduchy zamiast na facebooku. Warto czasem spędzony czas na pogaduszce netowej zamienić na taką prawdziwą pogaduchę. O ile wtedy człowiek przyjemniej się czuje ;)
A prawda jest taka, że internet jakby nie patrzeć to pożeracz czasu...
Esencja
Pismak
 
Posty: 1602
Rejestracja: 24 wrz 2011, 13:32
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Płeć: Kobieta
Droga życia: 0

Re: Więzi społeczne w dobie Internetu

Postautor: Elie » 10 sty 2013, 00:47

Ale kopalnia wiedzy.
Można tak wygospodarować czas, żeby na wszystko po troszeczku starczyło czasu.
Internet jest świetnym rozwiązaniem dla osób samotnych, z odchowanymi dziećmi,młodych też oczywiście.
Jak wszystko i co kto lubi.
Są ludzie co lubią towarzystwo i ludzie domatorzy;można wybierać.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Więzi społeczne w dobie Internetu

Postautor: Klaudiusz » 10 sty 2013, 13:54

Oczywiscie ze tak :-)
Kto nie ma potrzeby ani zamiaru posiadania intertnetu , moze poslugiwac sie tradycyjnymi formami przekazu, byc moze dla niektorych mocno przestarzalymi ,ale czyz nie jest przyjemniej otworzyc list pisany przez kogos wlasnorecznie niz odebrac e-maila posrod stosow innych , niechcianych wiadomosci :-))
Klaudiusz
 
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Byk
Droga życia: 1

Re: Więzi społeczne w dobie Internetu

Postautor: Elie » 05 lis 2014, 18:29

Moda na pisanie listów, pocztówek powoli przemija. Fakt, w poczcie bywają spamy, ale czy nie prościej napisać maila czy chociażby wysłać sms. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest po prostu telefon - komórka. Czy nie przyjemniej usłyszeć czyjś głos. O skype nie wspominając - możemy się słyszeć i widzieć jednocześnie, mimo, że dzielą nas setki kilometrów.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Więzi społeczne w dobie Internetu

Postautor: Asthar » 21 cze 2016, 18:47

Elie pisze:Moda na pisanie listów, pocztówek powoli przemija. Fakt, w poczcie bywają spamy, ale czy nie prościej napisać maila czy chociażby wysłać sms. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest po prostu telefon - komórka. Czy nie przyjemniej usłyszeć czyjś głos. O skype nie wspominając - możemy się słyszeć i widzieć jednocześnie, mimo, że dzielą nas setki kilometrów.


Mimo, że obecnie mamy technologię oferującą sporą wygodę w komunikowaniu się, to jednak preferuję wymienianie się tradycyjnymi listami, a rozmowy telefoniczne wolę zastąpić spotkaniami. Dlatego też zbyt wiele nie telefonuję... ale spotykanie się, nie należy u mnie do częstych czynności. :D
Awatar użytkownika
Asthar
Niewymowny
 
Posty: 102
Rejestracja: 06 kwie 2016, 16:07
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 9


Wróć do Na każdy temat

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości