Współczesne runiczne mity, czyli "teraz" a "kiedyś".

Re: Współczesne runiczne mity, czyli "teraz" a "kiedyś".

Postautor: Avalo » 06 cze 2013, 17:49

Nie jestem specem od run, ale to chyba jak we wszystkich wierzeniach. Faktem jest, że runy to alfabet, a czy mają moc, to jest kwestia wiary i nikt nie udowodni reszcie świata, czy runy same w sobie mają moc, czy nie. Na pewno można je wykorzystać jako narzędzie. Pytanie czy runy są tak samo dobrym narzędziem, co cyrylica, alfabet łaciński, czy arabski.

Swoją drogą, można by zrobić badanie - zrobić zestawy alfabetów: runy, alfabet łaciński, grecki, arabski, cyrylica i hindi i wróżyć ze wszystkich równocześnie w tych samych sprawach i sprawdzić, które będą najskuteczniejsze :D
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Postautor: luca » 06 cze 2013, 17:57

Avalo,swoim postem podsumowales cala nasza dyspute 035
Wszystko jest kwestia wiary.Tylko ,ze my ludzie z natury jestesmy egoistami,dlatego pozniej wywolujemy boje o to ,ze "moje jest najmojsze "...
Awatar użytkownika
luca
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 11

Postautor: Elie » 07 cze 2013, 06:48

Jak Ulf na pewnym forum, podeprze się cytatem:
[z bloga Vigdis]

– nie powinien run ryć ten, kto ich nie opanował – wyczytać możemy w sadze o Egilu Skallagrimsonie. Teksty i inskrypcje runiczne informują nas, że run się nie czyta – użycie czasownika rádha wskazuje na to, że runy się tłumaczy, objaśnia, odszyfrowuje, pojmuje. Słowo czytać pojawia się dopiero w średniowiecznych manuskryptach i to jedynie w znaczeniu czytanie modlitwy (co prawda w średniowieczu pojawiły się też runy które można było pisać i czytać, ale jest to zupełnie inny typ alfabetu niż ten tutaj omawiany). Pierwszy raz zwrot czytać runy pojawił się dopiero w XVI wieku, a w językach skandynawskich nadal nie mówi się o czytaniu run (a jeżeli już - to błędnie), tylko funkcjonują zwroty o takim samym znaczeniu jak rádha (np. szwedzkie tyda). Co ciekawe – rádha nie donosi się tylko do interpretacji, czyli "odczytania” zapisu runicznego, ale oznacza też wybór prawidłowej runy oraz sformułowanie odpowiedniego przekazu przez osobę wykonującą inskrypcję (patrz cytat z sagi o Egilu). Zdarza się nawet, że inskrypcje zwracają się do "czytelnika” prosząc o samodzielną interpretację tekstu. To znaczenie czasownika rádha funkcjonuje do dziś w angielskim zwrocie to read a riddle i amerykańskim sformułowaniu do you read me?

Swoją drogą, można by zrobić badanie - zrobić zestawy alfabetów: runy, alfabet łaciński, grecki, arabski, cyrylica i hindi i wróżyć ze wszystkich równocześnie w tych samych sprawach i sprawdzić, które będą najskuteczniejsze

Jestem za zaloty

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_polski

Proszę, na początek na pdst. Cyrylicy, http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyrylica#Polska_cyrylica
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Poprzednia

Wróć do Ogólnie o runach