Yin-yang i 5 przemian, czyli podstawy medycyny chińskiej

Yin-yang i 5 przemian, czyli podstawy medycyny chińskiej

Postautor: Avalo » 14 lip 2013, 17:51

Zawarte w tym poście informacje są de facto podwalinami niemal wszystkich dziedzin życia Chińczyków. Jednakże umieszczam temat właśnie tutaj, w celu rozwinięcia na forum nowej grupy tematycznej, jaką jest medycyna chińska. Ale zanim do samej medycyny - potrzebne są podstawy podstaw ;)

Na ten temat obszerne książki pisano i wciąż się pisze...
Najważniejsze są 2 filary podejścia Chińczyków do różnych aspektów życia:
1. Teoria yin-yang
2. Teoria pięciu przemian

Teoria yin i yang jest bardzo prosta. Wyraża ja poniższy (jakże chętnie używany) symbol:
Obrazek
Niektórym kojarzy się głównie z taoizmem, ale jego znaczenie jest dużo szersze.

Zasadniczo Yang (na symbolu: biała połówka) oznacza wszystko, co jest jasne, ciepłe, idące do góry, duchowe.
Yin (czarna połówka) oznacza to, co ciemne, chłodne, idące na dół, materialne.
Ważne jest, że nie ma tu rozgraniczenia na 'dobre i złe'. A yin i yang nawzajem się przenikają i równoważą. 2 kropki (czarna na białej połówce i vice versa) symbolizują, że żadna z tych części nie mogłaby istnieć bez drugiej. I zarówno taoizm, jak i medycynę chińską, filozofię, astrologię i co tam jeszcze można by zamknąć w jednym wyrażeniu: dążenie do równoważenia yin i yang.

Wszystko co nas otacza możemy przyporządkować do yin lub yang. Np. niebo jest yang, a ziemia yin. Dzień jest yang, a noc yin. Są też cechy dynamiczne, czyli obiekt częściowo oświetlony będzie yang po jasnej stronie, a yin po zacienionej, także zmienia się to dynamicznie.

Drugą ważną teorią jest tzw. 5 przemian, zwanych też pięcioma elementami i pięcioma żywiołami. Są to:
Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Kolejność nie jest przypadkowa, gdyż oznacza ona wzajemne 'przechodzenie' jednego żywiołu w drugi:
Drzewo spalając się daje Ogień. Gdy ogień zgaśnie, to pozostaje po nim Ziemia (popiół). Ziemia 'rodzi' metal (bo rudy metali są w ziemi). Metal 'odżywia' wodę (woda przepływając przez metal zabiera ze sobą jego drobinki). I wreszcie woda odżywa rosnące drzewo.

Tutaj również wszystko co nas otacza można przyporządkować jednemu z pieciu elementów. I tak można wyróżnić odpowiednio 5 smaków, 5 pór roku, 5 typów osobowości, 5 kluczowych narządów w organizmie, itd.

Chińska kuchnia pięciu przemian opiera się na tych założeniach i wg jej praw komponując odpowiednio jedzenie można utrzymać się w dobrym zdrowiu, a w razie choroby - wspomóc jej leczenie.

Zgłębiając i rozwijając wiedzę na temat tych dwóch założeń rodem z Chin można potem próbować zrozumieć heksagramy. Bez tej wiedzy ani rusz ;)
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 299
Rejestracja: 04 cze 2013, 16:34
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Wróć do Medycyna Chińska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości